Slovensko podle úřadů čelilo kyberútokům, i od skupiny spojované s Ruskem

Slovensko loni zaznamenalo více kybernetických útoků na vládní instituce. Kromě toho proruské skupiny pokračovaly v organizování útoků označovaných jako DDoS, jejichž cílem je narušit nebo znemožnit přístup k webovým stránkám, hlavně na úřady, banky a sektor dopravy. Vyplývá to ze zprávy o bezpečnosti Slovenska, kterou zveřejnil úřad slovenské vlády.

Slovenský Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) bez bližších podrobností uvedl, že terčem kybernetických útoků připisovaných Ruskem ovládané skupině APT28 se v minulosti nevyhnulo ani Slovensko. Podle českého ministerstva zahraničí skupina APT28 od loňského roku cílila kybernetickými útoky na české instituce.

„NBÚ pozoroval nárůst aktivity vícero APT skupin, o kterých se předpokládá napojení na vlády cizích mocností, jakož i pokračující útoky skupin hacktivistů v souvislosti s válkou na Ukrajině. V oblasti APT bylo zaznamenáno více útoků na vládní instituce,“ uvedl úřad vlády v hodnocení bezpečnosti Slovenska za rok 2023.

Takzvané útoky APT zneužívaly zranitelnosti softwaru nebo využívaly phishingu, jehož cílem je získat citlivé údaje. V intenzitě útoků DDoS proruské skupiny podle zprávy polevily.

NBÚ v prohlášení odsoudil kybernetické útoky na Česko a Německo skupinou APT28, která je podle slovenského úřadu napojena na ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU a která patrně zneužívala dříve neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. NBÚ dodal, že skupina se zaměřila i na vládní subjekty, provozovatele kritické infrastruktury a jiné subjekty v Severoatlantické alianci včetně Slovenska.

Slovensko podle bezpečnostní zprávy loni čelilo šíření různých dezinformací a manipulací, které zvyšovaly polarizaci ve slovenské společnosti. Šlo například o průnik ruské propagandy, která se zaměřila na omluvu ruské vojenské agrese, očerňování Ukrajiny a jejích představitelů, stejně jako na snížení celkové ochoty podílet se na pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi.

Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica po nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Sám Fico také opakovaně označil Ukrajinu za jeden z nejzkorumpovanějších států a řekl, že strategie západních zemí na Ukrajině selhala. Na to dnes upozornil také italský ministr obrany Guido Crosetto.

Exit mobile version