Skupině Packeta, vlastníkovi Zásilkovny, loni klesl zisk o 40 %

Skupině Packeta, která vlastní Zásilkovnu, loni klesl podle výroční zprávy meziročně zisk před zdaněním o 40 procent na 172 milionů korun. Skupina ve zprávě uvádí, že celý trh obchodování na internetu kvůli ekonomické krizi a ochlazení spotřebitelské poptávky loni meziročně klesl o 12 procent. Packeta v roce 2022 zvýšila obrat o čtvrtinu na šest miliard korun. Přepravila 90 milionů zásilek, meziročně asi o 23 procent více. Na výsledky upozornil web E15.

Ke konci loňského roku měla skupina přes 15.000 výdejních míst ve čtyřech zemích a 140.000 partnerských míst ve většině zemí Evropy. Spolupracovala se 46.000 internetovými obchody. Skupina měla loni přes 1500 zaměstnanců, meziročně asi o 380 více, vyplývá ze zprávy.

Zásilkovna, která patří do skupiny Packeta, letos v prvním čtvrtletí dosáhla obratu 3,2 miliardy korun, meziročně jde o nárůst o 21,6 procenta. Za půl roku přepravila téměř 50 milionů zásilek. Firma vznikla v roce 2010 s cílem usnadnit e-shopům přepravu zboží k zákazníkům. Její byznys akceleroval v době covidové pandemie, kdy byly kamenné obchody nuceně uzavřené.

Firma na začátku letošního května oznámila, že se rozhodla hledat investora.

Zakladatelé Simona a Jaromír Kijonkovi v Packetě drží 48,6 procenta akcií. Vedle nich drží téměř 21 procent Packety společnost Notino a po deseti procentech mají bývalý programátor Zásilkovny Lukáš Bílek a podnikatel Martin Kukačka.

Hospodářské noviny (HN) v dnešním vydání píšou, že o koupi mají zájem desítky společností. Dnes končí doba pro podání prvních indikativních nabídek. Podle HN si informační memorandum vyžádalo a dohodu o mlčenlivosti podepsalo na 60 subjektů, jsou mezi nimi zahraniční fondy, ale i velké logistické společnosti. Svůj zájem potvrdila tuzemská investiční skupina PPF a také Emma Capital, která patří řediteli PPF Jiřímu Šmejcovi. Podle HN se mluví mimo jiné také o Rockaway Capital Jakuba Havrlanta či rakouské poště Österreichische Post.

Exit mobile version