V tuzemsku také narůstají dezinformace o škodlivosti sítí 5G.
Senát žádá vládu, aby vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku. Žádá o to s ohledem na varování, které v roce 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Senát přijal toto usnesení, když se zabýval sdělením Evropské komise ohledně bezpečného zavádění síti 5G. „Jedná se o soubor opatření Evropské unie ke zmírnění bezpečnostních rizik spojených s 5G sítěmi,“ popsal projednávaný materiál vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
NÚKIB v prosinci 2018 označil technologie společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Varování úřadu před technologiemi těchto firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.
Komise letos v lednu doporučila členským státům, aby nepouštěly firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí sítí 5G. Doporučení komise však nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, vyzývá ale k jednotnému postupu.
Senátoři v přijatém usnesení také upozorňují vládu, že je zapotřebí pracovat s informacemi z médií a sociálních sítí, které se týkají údajných zdravotních rizik sítí 5G. Například ministerstvo průmyslu a obchodu letos v únoru uvedlo, že v tuzemsku narůstají dezinformace o škodlivosti sítí 5G. Zveřejnilo proto informaci Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření Státního zdravotního ústavu, která na různé obavy reaguje. Na sběr dezinformací o sítích 5G se zaměřil také Český telekomunikační úřad.
Vláda chtěla vyhlásit aukci na prodej kmitočtů 5G původně letos v lednu, vyhlášení ale odložila. Podle informací zpravodajských služeb hrozilo, že by nemusela být férová, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda by měla novou aukci vypsat zhruba v polovině roku, dodal.