Stavební úřady asi budou moci i nadále využívat své systémy pro stavební řízení, které před jeho digitalizací používaly do letošního 1. července. Počítá s tím novela, kterou dnes Senátu doporučil schválit jeho výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu. Horní parlamentní komora o předloze rozhodne tento týden.
Digitalizaci stavebního řízení provázely problémy od jejího spuštění. Vyústily na konci září v odvolání tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice. Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy společně s těmi, které byly spuštěny letos v létě. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.
Tříletá lhůta má podle předkladatelů novely přinést státu jistotu, že budoucí systém digitálního stavebního řízení nebude nikdo zpochybňovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) již dříve uvedl, že zákon zavádí jednoznačnou právní jistotu pro stavebníky i dotčené úřady, že i když pracovali mimo letos spouštěný systém, neporušili zákon.
Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení.
Senátní ústavně-právní výbor proti odkladu nic nenamítal, na návrh Michaela Canova (SLK) ale doporučil upravit působnost obecních stavebních úřadů. Navrhl mimo jiné, aby se působnost stavebního úřadu obce s rozšířenou působností nevztahovala na záměry stavby bytových domů, ale pouze na komunikace, technickou infrastrukturu v energetice a na vodní díla. Není jisté, zda s ohledem na potřebu rychlého schválení novely horní parlamentní komora podpoří tyto úpravy, které nesouvisejí s hlavním cílem předlohy.