Desítkám milionů lidí v Evropské unii mají pomoci nová celoevropská pravidla o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací veřejné správy, škol, nemocnic, soudů a dalších součástí veřejného sektoru. Tento týden je přijal Evropský parlament (EP).
„Směrnice, kterou jsme dnes přijali, by měla pomoci lidem se zdravotním postižením. V Evropě mluvíme o 80 milionech lidí,“ řekla ČTK europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která při projednávání směrnice plní roli parlamentní zpravodajky. Zavedení společných pravidel pro přístupnost webů a aplikací usnadní podle ní život i milionům seniorů, pro které je malé písmo nečitelné.
Uvedení do praxe však potrvá: nejprve členské státy budou mít 21 měsíců na převzetí pravidel do národních norem, až pak začnou běžet lhůty pro tvůrce webů a aplikací: v případě zcela nové stránky jde o 12 měsíců, na úpravu zavedeného webu dvojnásobek a na úpravu aplikací 33 měsíců.
„Je dnes normální stavět bezbariérové domy, a tak není možné stavět bariéry v digitálním světě,“ míní Charanzová. „Všichni stárneme a přístup k veřejným zdrojům bychom měli mít zajištěn i ve chvíli, kdy nám zrak neslouží, ať kvůli věku nebo nemoci,“ dodala. Například odjezdy vlaků nebo autobusů se dnes vyhledávají spíše na internetu než v jízdních řádech.
Existuje už celá řada technických řešení, která lidem s postižením pomáhají v přístupu na webové stránky. Mohou to být zvláštní lupy, čtečky pro nevidomé nebo nástroje umožňující ovládat stránky bez myši. Prvním předpokladem jejich fungování ale je, aby dané weby splňovaly minimální požadavky na přístupnost. Řada zemí, včetně Česka, již má v tomto směru vlastní předpisy, směrnice ale zavádí minimální standardy.
Podle zpravodajky je třeba těžko představitelné, aby v době on-line daňových přiznání nebyly formuláře finančních úřadů přístupné nevidomým.
EP také schválil Charanzové pilotní projekt, který počítá s částkou 600.000 eur (16,2 milionu Kč) na granty pro úpravu stávajících i nově vznikajících digitálních obsahů.