Samořiditelné mohou být i traktory

V české živočišné výrobě se první robotizované stáje objevily před deseti lety.
V českém zemědělství se stále víc prosazuje digitalizace a takzvané chytré zemědělství jako robotické kravíny. Nejvíc v chovech dojnic, kdy se on-line komunikace využívá ke sledování říje dojnic a kontrole užitkovosti. Běžné jsou obojky, které měří aktivitu hospodářských zvířat. ČTK to řekl předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

Mezinárodní agrosalon Země živitelka na Výstavišti, kde se do 28. srpna představuje přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí, přibližuje i chytré zemědělství: robotické kravíny, traktory s vestavěnou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu pole ze vzduchu, automatický systém dojení nebo čidla, která monitorují vlhkost půdy.

GPS systémy se nejdřív prosadily v rostlinné výrobě. „Stále se to zpřesňuje, brzy se budeme bavit o samořiditelných traktorech. Již dnes používají traktory autonomní navigaci, kdy řidič není řidičem, ale spíše operátorem,“ řekl Severin.

V české živočišné výrobě se první robotizované stáje objevily před deseti lety. Digitalizují jak velké podniky, které investují v desítkách či stovkách milionů Kč, tak i malí farmáři, koupí třeba jen jednoho dojícího robota. Při koupi novinek využívají podporu z Programu rozvoje venkova.

„Dojením to nekončí: robotické přiháněče píce nebo celé autonomní krmné systémy pro stáje. Obojky, které měří aktivitu hospodářských zvířat, jsou běžnou součástí každé dojírny, i nerobotické,“ řekl Severin.

Lidé si na Zemi živitelce mohou prohlédnout třeba automatický systém krmení krav čerstvým krmivem. Nabízí krmení 24 hodin denně. Mezi vystavenými předměty je i secí stroj se hřeby určený pro páskové setí. Vodicí hřeby simulují zakořenění v požadované hloubce mezi 0 až 15 centimetry pro hluboko kořenící rostliny, jako je řepka. Hřeby jištěné proti kamenům prorážejí zemi, přičemž ji nadzvedávají, provzdušňují a vytvářejí cestu pro kořeny, které mohou růst do hloubky snadno a rychleji.

„Chceme ukázat, že zemědělství je velmi moderní a progresivně se rozvíjející obor. V roce 1930 bylo přes 30 procent všech zaměstnaných lidí v zemědělství, dnes mezi dvěma až třemi procenty. Industrializace pokračuje a zemědělci jsou často nuceni uchylovat se k autonomním systémům, aby nahradili těžce sehnatelnou lidskou práci,“ řekl Severin.

Agrosalon Země živitelka připomíná v Českých Budějovicích od 23. do 28. srpna 100 let českého zemědělství. Mezi stroji jsou historické pluhy i mlátička zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Loni výstava přilákala 109.278 lidí, nejvíce od roku 2005.

Exit mobile version