Salvadorský prezident Nayib Bukele oznámil, že jeho vláda nechala poprvé vytěžit kybernetickou měnu bitcoin za použití geotermální energie ze sopky. Hodnota vytěžené kryptoměny činila zhruba 500 dolarů (zhruba 11.000 korun), uvedla agentura EFE.
Podle Bukeleho se Salvador bude snažit těžit kryptoměnu za použití geotermální energie ze sopky ve větším měřítku. Neuvedl však, kolik země investovala do nezbytného vybavení či kolik lidí se bude touto aktivitou zabývat. Parlament na zavedení a těžbu bitcoinu dříve schválil rozpočet ve výši 200 milionů dolarů (zhruba 4,3 miliardy korun).
Salvador se na začátku září stal první zemí na světě, kde se bitcoin stal oficiální národní měnou. Bitcoin by tak v zemi měli přijímat vedle úřadů a státních institucí také obchodníci. Krok prezidenta Bukeleho ale obyvatelé země nehodnotí kladně, jak ukázaly průzkumy. Proti zavedení bitcoinu protestovaly tisíce lidí. V zemi je i nadále oficiální měnou také americký dolar.
Salvador patří k zemím, kde se geotermální zdroje používají při výrobě elektrické energie nejvíce. Pokrývají pětinu až čtvrtinu spotřebované elektřiny v zemi.
Bitcoin je jen jednou z mnoha tisíc kryptoměn, jež se používají ve světe. Vznikají tak, že počítač řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží jeho majitel odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tento proces se nazývá těžba. Těžbu doprovází velká spotřeba energie, a běžnému uživateli se tak obvykle nevyplatí.