Pokud by tak společnosti neučinily, má jim hrozit zákaz inzerce jejich služeb nebo zákaz zveřejňovat cizí reklamu na svých stránkách.
Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.
Problémy s ruskými úřady mají mimo jiné firmy Apple, Facebook, TikTok a Google. Společnost Twitter musela minulý měsíc začít mazat obsah na své síti, který ruské úřady, jež firmě v březnu snížily rychlost její služby, označily za škodlivý. Pokuty dostávají americké technologické společnosti v Rusku opakovaně.
Chinštejn, předseda výboru pro informační politiku a IT ve Státní dumě Ruské federace (dolní komoře parlamentu), uvedl, že návrh zákona bude předložen co nejdříve. Cílem podle něj je zakročit proti IT obrům, kteří v Rusku zneužívají svou monopolní pozici a šíří v zemi zakázaný obsah.
Firmy, jejichž informační stránky denně navštíví nad půl milionu lidí, si v Rusku budou muset otevřít oficiální kancelář. Ta bude zastupovat jejich zájmy a zároveň zodpovídat za jejich činnost, napsal na ruskou komunikační síť telegram Chinštejn. Pokud by tak společnosti neučinily, má jim hrozit zákaz inzerce jejich služeb nebo zákaz zveřejňovat cizí reklamu na svých stránkách. Mohly by i přijít o možnost sbírat osobní data uživatelů a vybírat platby.
Tažení ruských úřadů proti zahraniční kontrole internetového provozu na ruském území je dlouhodobé. Ruští zákonodárci nedávno schválili zákony, které ruskému cenzurnímu úřadu Roskomnadzor dávají právo částečně nebo úplně blokovat internetové platformy, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či „diskriminace ruských médií“.