Ruská generální prokuratura označila za nežádoucí českou firmu Compelson

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Ruská generální prokuratura označila za takzvaně nežádoucí českou firmu Compelson, která pomáhá Ukrajině, informovala dnes agentura TASS. Společnost totiž podle ruské státní agentury poskytla ukrajinské armádě a zpravodajským službám bezplatné licence na své programy a technické vybavení. Vyjádření Compelsonu se ČTK pokouší získat. Ředitel firmy Dušan Kožušník v roce 2023 uvedl, že ukrajinské bezpečnostní složky v obraně proti Rusku využívají i speciální software jeho firmy.

Ruská generální prokuratura se rozhodla uznat činnost organizace Compelson jako nežádoucí na území Ruské federace, píše TASS s odvoláním tiskové oddělení prokuratury. Ta Compelson označuje jako „zahraniční nevládní organizaci“. Compelson dodává zpravodajským službám a orgánům činným v trestním řízení různých zemí včetně Spojených států software, který umožňuje přístup k informacím na elektronických zařízeních, uvedla také ruská státní agentura.

Zakladatel a ředitel společnosti Compelson Dušan Kožušník v roce 2023 řekl ČTK, že jeho společnost hned po napadení země Ruskem nabídla bezpečnostním složkám Ukrajiny na rok zdarma svůj forenzní software MOBILedit Forensic. V době jeho tehdejšího vyjádření měla podle něj Ukrajina desítky licencí na software, který umožňuje analýzou získaných mobilních zařízení a chytrých hodinek získat data například o přesunech vojenských jednotek nebo zprávy či informace o uskutečněných hovorech. Umí také analyzovat obsah fotografií v zařízení.

Na svém webu společnost Compelson píše, že produkt MOBILedit Forensic využívají vyšetřovatelé na celém světě v boji se zločinem a terorismem. Nachází ale také uplatnění tam, kde je potřeba získat smazaná data, uvádí firma.

Označení za nežádoucí organizaci prakticky znamená zákaz činnosti v Rusku. Zda firma Compelson v Rusku působila, však agentura TASS nezmiňuje a nijak to z její zprávy nevyplývá.

Server Agentstvo ovšem píše, že software MOBILedit Forensic se stal oblíbeným nástrojem ruských policistů a zřejmě ho používají ruské silové složky. „Výsledky studie praxe orgánů vnitřních věcí ukazují, že nejoblíbenějšími softwarovými nástroji mezi operačními složkami orgánů vnitřních věcí jsou MOBILedit a (ruský program) Mobilní kriminalista,“ napsali loni podle portálu vyučující ruského Východosobiřského institutu ministerstva vnitra v časopise institutu.

Ukrajina se ruské rozsáhlé ruské vojenské agresi brání už třetím rokem. Mimo jiné vojenskou či humanitární pomoc ji poskytuje řada západních zemí či organizací.

Exit mobile version