Ruská společnost Kaspersky Lab odejde ze Spojených států, odchod zahájí už o tomto víkendu, respektive 20. července. Informovala o tom agentura Reuters. Děje se tak poté, co americká vláda v červnu oznámila zákaz antivirového softwaru této firmy. Ten v případě prodeje nového softwaru vejde v účinnost právě 20. července, v případě aktualizací pak 29. září.
Kaspersky v USA také zruší všechna pracovní místa. Nákup antiviru je už dnes pro zákazníky ve Spojených státech nedostupný.
Administrativa prezidenta Joea Bidena při oznámení zákazu argumentovala vlivem Kremlu na firmu, což podle ní představuje bezpečnostní riziko. „Rusko ukázalo, že má kapacitu a (…) záměr využívat ruské firmy, jako je Kaspersky, jako zbraně a ke shromažďování osobních informací Američanů,“ prohlásila v červnu ministryně obchodu Gina Raimondová.
Podnik tehdy v reakci uvedl, že z opatření budou mít přínos kyberzločinci. „Mezinárodní spolupráce mezi odborníky na kybernetickou bezpečnost je v boji proti malwaru klíčová. Toto rozhodnutí takové snahy omezí,“ dodal ruský podnik. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tehdy zákaz označil za formu nespravedlivé tržní soutěže ze strany USA.
Kaspersky je dlouhodobě cílem amerických regulačních úřadů. V roce 2017 ministerstvo vnitřní bezpečnost nařídilo všem vládním organizacím, aby do 90 dnů odstranily ze svých počítačových sítí antivirový produkt Kaspersky Lab kvůli údajným vazbám na ruskou rozvědku. Stanice ABC News s odkazem na americké činitele konstatovala, že podle ruských zákonů má vláda v Moskvě plný přístup k systémům společnosti Kaspersky, a tím pádem i k datům amerických zákazníků.
Nadnárodní společnost Kaspersky sídlí v Moskvě a pobočky má ve 31 zemích po celém světě, uvádí BBC. Služeb firmy podle ní využívá více než 400 milionů lidí a 270.000 firemních klientů ve více než 200 zemích. Americká divize sídlí ve Woburnu ve státě Massachusetts.