Roste malware pro těžbu kryptoměn

Ze studie společnosti Check Point vyplývá, že v říjnu se kyberzločinci více zaměřili na těžbu kryptoměn; malware CoinHive se stal šestým nejčastěji používaným škodlivým kódem na světě.

ČR patřila i v říjnu mezi nejbezpečnější země, když se v Indexu hrozeb podruhé za sebou umístila na 119. příčce. Naopak Slovensko se opět o kousek posunulo mezi nebezpečnější země a z 90. místa poskočilo na 75. pozici.

V říjnu se škodlivý kód CoinHive vyhoupl až na 6. místo mezi nejpoužívanějším malwarem; podle jiného nedávného výzkumu společnosti Check Point mohou útočníci využít pro těžbu kryptoměn až 65 % celkových zdrojů CPU koncového uživatele, aniž by to zaregistroval. CoinHive je navržen pro těžbu kryptoměny Monero a do cílového zařízení implantuje za tímto účelem speciální JavaScript.

Top 3 – malware

RoughTed

Locky

Seamless

Stejně jako v září i říjnu byly RoughTed a Locky dvě nejčastější hrozby. Nicméně do Top 3 se nově dostal škodlivý kód Seamless, který přesměrovává provoz na škodlivou webovou stránku, kde se stahuje další malware.

Top 3 – mobilní malware

Triada

LeakerLocker

Lotoor

U škodlivého kódu nejčastěji použitého k útokům na podniková mobilní zařízení došlo k jedné změně v Top 3, na pozici číslo 2 se posunul LeakerLocker, ransomware zaměřený na mobilní zařízení se systémem Android.

Exit mobile version