Říjen přinesl vzestup zlodějského malwaru, pozor na zranitelnost Text4Shell

Zdroj: Pixabay

Text4shell připomíná zranitelnost Log4Shell, která na konci minulého roku odstartovala lavinu útoků.

Check Point zveřejnil svůj pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v říjnu nejrozšířenějším malwarem keylogger AgentTesla. Výrazně vzrostl také počet útoků zlodějských malwarů SnakeKeylogger a LokiBot, což jen podtrhuje, že uživatelé musí být během nadcházející nákupní sezóny velmi opatrní.

LokiBot krade zejména přihlašovací údaje z webových prohlížečů, e-mailových klientů a nástrojů pro správu IT. Do systému se snaží proniknout nepozorovaně a maskuje se za legitimní programy. Může být distribuován prostřednictvím phishingových e-mailů, škodlivých webových stránek, SMS nebo pomocí jiných platforem pro zasílání zpráv. Nárůst útoků souvisí i se spamovými kampaněmi zaměřenými na online poptávky, objednávky a potvrzení plateb.

V říjnu byla také odhalena nová kritická zranitelnost Text4Shell (CVE-2022-42889), která umožňuje útoky po síti, aniž by bylo nutné získat speciální oprávnění nebo to vyžadovalo nějakou aktivitu uživatelů. Text4shell připomíná zranitelnost Log4Shell, která na konci minulého roku odstartovala lavinu útoků. Text4Shell zatím takovou kalamitu nezpůsobil, ale organizace by se měly adekvátně připravit a chránit proti všem zranitelnostem.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v říjnu lehce posunula o 3 příčky mezi méně bezpečné země a patřila jí celosvětově 35. pozice. Slovensko se naopak posunulo o 4 místa směrem k bezpečnějším zemím na aktuálně 59. místo.

„V říjnu došlo k řadě změn a viděli jsme pád tradičních hrozeb i vzestup nových. Alarmující je zejména nárůst zlodějských malwarů a phishingových útoků. Během nadcházejícího nákupního období je potřeba dávat mimořádný pozor na podezřelé e-maily, které mohou obsahovat malware. Věnujte vždy chvilku času kontrole zpráv, jestli neobsahují podezřelé odkazy, od koho zprávy pochází a zda nežádají o osobní data. Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději vždy navštivte přímo webové stránky dané společnosti a vyhledejte si příslušné informace z ověřených zdrojů. Zároveň používejte moderní zabezpečení, které vás ochrání i proti phishingovým trikům,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v říjnu AgentTesla, který měl v globálním měřítku dopad na 7 % organizací. Na druhou příčku se posunul SnakeKeylogger s dopadem na 5 % společností, LokiBot na třetím místě ovlivnil 4 % organizací.
1. ↑ AgentTesla – AgentTesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Agent Tesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje z různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook)
2. ↑ SnakeKeylogger – SnakeKeylogger je modulární .NET keylogger, který byl poprvé detekován koncem listopadu 2020. Mezi jeho hlavní funkce patří zaznamenávání stisknutých kláves, krádeže přihlašovacích údajů a odesílání ukradených dat útočníkům.
3. ↑LokiBot – LokiBot je zlodějský malware, který se šíří hlavně pomocí phishingových e-mailů a slouží ke krádeži různých dat, jako jsou e-mailové přihlašovací údaje a hesla ke kryptoměnovým peněženkám a FTP serverům.

Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl bankovní trojan Anubis, následovaly bankovní trojan Hydra a spyware Joker.
1. ↔ Anubis – Anubis je bankovní trojan, určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
2. ↔ Hydra – Hydra je bankovní trojan, který krade přihlašovací údaje k finančním účtům a žádá o udělení rizikových práv.
3. ↔ Joker – Android spyware, který se často ukrývá v aplikacích v Google Play a krade SMS zprávy, seznamy kontaktů a informace o zařízení. Navíc skrytě přihlašuje oběti k placeným prémiovým službám.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Zlodějský malware FormBook po několika dominantních měsících zcela vypadl z čela žebříčku. Nově byl nejrozšířenější hrozbou pro české organizace jiný zlodějský malware SnakeKeylogger, který v říjnu ovlivnil téměř 10 % českých společností. AgentTesla potvrdil svůj celosvětový vzestup a trápil i české organizace. Top 3 uzavírá další škodlivý kód zaměřený na krádeže dat a informací LokiBot, přitom v září vůbec nebyl ani v Top 10.

Exit mobile version