Řecká vláda se chystá připravit zákon, který zakáže prodej špionážních programů. Reaguje tím na odhalení deníku Documento, který v neděli zveřejnil seznam sledovaných mobilních telefonů třiceti řeckých veřejných osobnosti. Na seznamu je i řada ministrů stávající vlády, informovala agentura AFP. Vládní mluvčí odmítl, že by telefony zmíněné deníkem nechala sledovat vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise.
Mobilní telefony uvedených třiceti lidí byly podle listu patrně sledovány za pomoci špionážního programu Predator. Podle seznamu, který deník sestavil na základě dvou zdrojů, které tvrdí, že se na sledování podílely, byly pod kontrolou telefony bývalého konzervativního premiéra Antonise Samarase nebo současných ministrů zahraničí, hospodářství či práce a také významných podnikatelů.
Vládní mluvčí Jannis Ikonomu dnes uvedl, že informace deníku jsou nepodložené a že vláda špionážní program Predator nepoužívá. Tvrzení deníku podle něj musí prošetřit soudy. Ikonomu dodal, že vláda parlamentu předloží návrh zákona, který zakáže prodej špionážních programů v zemi.
„Vláda musí tuto kauzu objasnit před příštími volbami,“ řekl lídr hlavní opoziční strany SYRIZA Alexis Tsipras. Jeho strana zvažuje, zda v parlamentu vyvolá hlasování o důvěře.
Řecká vláda již v uplynulých měsících čelila kritice za používání špionážního programu Predator. Mezi lidmi, jejichž mobilní telefon byl údajně sledován, byl i šéf opozičních socialistů Nikos Andrulakis. V souvislosti s podezřením odstoupil v srpnu šéf řecké tajné služby EYD Panajotis Kontoleon.
K podrobnému a rychlému prošetření podezření ohledně používání špionážního programu vyzval řeckou vládu v pátek příslušný výbor Evropského parlamentu. Ten zveřejní svá předběžná zjištění v úterý.
Program Predator vytvořila v Severní Makedonii a v Izraeli společnost Cytrox. Podle odborníků může program zaslat bez vědomí majitele telefonu informace o hovorech a zprávách či spustit nahrávací zařízení.