Ransomware se propadl, nejrozšířenější malware krade data

Tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve 2. čtvrtletí letošního roku.

Nejčastější hrozbou byl komoditní malware s podílem 20 % na celkovém počtu odhalených případů útoků. Komoditní malware je většinou zaměřen na shromažďování dat z napadeného počítače. Tato data pak zasílá útočníkovi, který je (pokud jsou cenná) prodává k dalšímu využití. Komoditní malware může sloužit i jako vstupní brána pro další útok.
Ransomware byl podle zprávy Cisco Talos druhou nejčastější hrozbou s podílem 15 %. Přitom v předchozím čtvrtletí ransomwaru patřila jednoznačně první příčka s podílem 25 %. Experti Cisco Talos zdůvodňují (zřejmě dočasný) ústup ransomwaru zánikem několika hackerských skupin zaměřených na tento typ útoků, ať již z vlastního rozhodnutí, nebo díky aktivitám státních orgánů.
Dalšími frekventovanými hrozbami jsou phishing (nejčastěji podvodné e-maily usilující o získání citlivých údajů, jako například čísla bankovního účtu, od příjemce), BEC – business email compromise (BEC označuje podvody, při kterých se útočníci snaží vydávat za někoho z vedení společnosti a přimět zaměstnance poslat peníze na podvodné účty) a vnitřní hrozby plynoucí především přímo od zaměstnanců firem.

Útoky ve druhém čtvrtletí 2022 nejčastěji směřovaly na telekomunikační společnosti. K velmi ohroženým segmentům patří také zdravotnictví a vzdělávací instituce. Za TOP 3 se v hledáčku hackerů seskupily banky, lokální vlády, potravinářské společnosti a retailové obchodní firmy.

Exit mobile version