Chemickou úpravou grafenu pomocí dalších nekovových prvků vytvořili vědci nové zdroje magnetických momentů, které fungují i při pokojové teplotě.
Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci připravili s využitím grafenu (monomolekulární formy uhlíku) první nekovový magnet, který si zachovává magnetické vlastnosti až do pokojové teploty.
Chemicky upravený magnetický grafen podle autorů výzkumu otevírá dveře k novým aplikacím například v biomedicíně nebo elektronice. Práce olomouckých vědců vyšla v prestižním časopise Nature Communications.
„V kovových systémech jsou magnetické jevy způsobeny elektrony ve struktuře atomů kovů. V organických magnetech, které jsme vyvinuli, za nimi stojí nekovové chemické radikály, které nesou volné elektrony,“ upřesňuje Michal Otyepka, spoluautor teoretického modelu nekovového magnetu z UPOL.
„Myslím, že nejen náš olomoucký tým, ale široká vědecká komunita bude chtít využít obrovský povrch grafenu a jeho unikátní vodivostní či elektronické parametry v kombinaci s magnetickými vlastnostmi. Nabízí se uplatnění ve spintronice a elektronice, ale i v medicíně při cíleném transportu léčiv či separaci molekul s využitím vnějšího magnetického pole,“ naznačuje směry dalšího výzkumu Jiří Tuček, který se specializuje právě na magnetismus pevných materiálů.
Kromě uhlíkových magnetů publikoval nedávno olomoucký tým v časopise Nature Communications také objev nejmenších kovových magnetů.