Vytvořením a provozováním evropské digitální peněženky v Česku stát pověří soukromého poskytovatele formou koncese. Vláda ve středu schválila usnesení, které realizaci digitální peněženky ukládá Digitální a informační agentuře (DIA). ČTK to oznámil mluvčí DIA Jakub Palata. Poskytovatel by měl zajistit mobilní aplikaci, díky které lidé získají digitální identitu uznatelnou ve všech zemích Evropské unie a díky ní budou moci prokazovat svoji totožnost nebo vzdělání.
Koncesi jako preferovanou variantu digitální peněženky doporučila DIA. Vedle této spolupráce veřejného a soukromého sektoru posuzovala také další možnosti, od čistě státního modelu provozování aplikace po vznik společného podniku se státní účastí. „Koncesní model představuje formu veřejně-soukromé spolupráce, kde stát pověří soukromou firmu vývojem a provozem digitální peněženky výměnou za právo spravovat systém po dohodnutou dobu a realizovat komerční příjmy ze souvisejících činností. Stát si ponechává kontrolu nad právními, bezpečnostními a legislativními aspekty, zatímco soukromý poskytovatel nese náklady na vývoj, technickou správu, inovace a denní provoz,“ uvedla DIA. Koncese tak podle agentury vyjde stát levněji než jiné varianty.
Evropskou peněženku digitální identity (EUDIW) by členské státy měly zavést do konce roku 2026. Lidé si ji budou moci stáhnout do telefonu. Do aplikace si budou moci nahrát doklad totožnosti, řidičský průkaz, cestovní pas, potvrzení o zkouškách a dosaženém vzdělání či zdravotní dokumentaci. V Česku se jako mezikrok využívají eDoklady.
DIA uvedla, že je připravená vyhlásit veřejnou zakázku na poskytovatele digitální peněženky, zadat ji chce v řízení se soutěžním dialogem. V něm má zadavatel možnost s účastníky řízení jednat, hodí se proto pro veřejné zakázky na inovace. S možnými poskytovateli vedla DIA už dřív tržní konzultace. „Centrální státní část evropské peněženky digitální identity bude realizována DIA formou veřejné soutěže na úpravu existujících částí (Národní bod pro identifikaci a autentizaci a referenční rozhraní) a doplněním nových potřebných komponent,“ uvedla agentura.
Elektronický podpis a vydávání, používání či rušení elektronické peněženky musí být pro obyvatele bezplatné. Nutné je zajistit kompatibilitu se státními registry a systémy eGovernmentu. Poskytovatel by měl být odpovědný za škody. Musel by mít povinné pojištění odpovědnosti. Příjem z veřejných peněz by nesměl přesáhnout 15 milionů eur s DPH ročně (teď asi 373,8 milionu korun).
Podle DIA budou mít lidé díky evropské digitální peněžence snadný přístup k veřejným i soukromým službám, zvýší se efektivita veřejné správy a otevřou se nové příležitosti pro soukromé firmy. Zároveň se posílí kontrola občanů nad jejich vlastními údaji, což podpoří bezpečnost a ochranu soukromí.