Prezident podepsal zákon na podporu výroby čipů v EU v případě krizí

Podpořit výrobu čipů v EU má v reakci na evropský akt o čipech zákon o vnitrostátních orgánech v oblasti polovodičů, který dnes podepsal prezident Petr Pavel. Norma má podle vlády pomoci zvýšit výrobu čipů v případě různých krizí. Ministerstvo průmyslu už připravilo Národní polovodičovou strategii, která zahrnuje opatření pro podporu a rozvoj polovodičového průmyslu v Česku. Vláda by měla strategii dostat ve druhé polovině letošního roku.

„Evropská unie v reakci na světovou krizi výroby polovodičů (čipů) během covidové pandemie přijala opatření, jehož cílem je posílení evropského ekosystému polovodičů, tzv. akt o čipech,“ uvedla vláda. Nedostatek čipů postihl během pandemie covidu například mladoboleslavskou Škodu Auto, která kvůli tomu musela omezovat výrobu. Zákon mimo jiné zavádí, že příslušným vnitrostátním orgánem podle aktu o čipech budou ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V důvodové zprávě vláda uvádí, že členské státy by měly sledovat situaci na trhu včetně takzvaných klíčových aktérů. V případě hrozící krize by měly informovat nový poradní orgán, Evropskou radu pro polovodiče. Evropská komise by mohla aktivovat režim, v jehož rámci by mohla, po konzultaci s Evropskou radou pro polovodiče, požádat podniky a zastřešující organizace o informace mimo jiné o jejich výrobních kapacitách, píše se v materiálu.

Akt o čipech předpokládá zřízení evropské sítě kompetenčních center pro polovodiče. Ministerstvo školství vypsalo výzvu a zahájilo proces výběru kandidátských kompetenčních center ještě před přijetím návrhu zákona. Zákon nestanoví pravidla výběru. Senát proto v doprovodném usnesení vyzval ministerstvo k tomu, aby zajistilo průhlednost výběru podle pravidel stanovených EU. Ministerstvo by mělo podle horní komory oslovit všechny aktéry v řetězci polovodičů.

Americký výrobce polovodičů onsemi oznámil 19. června, že rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je podle firmy dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu víc než 46 miliard korun. Firma onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Po schválení pobídek vládou je ještě musí potvrdit Evropská komise.

Exit mobile version