Přes třicet projektů soutěží ve využití internetu věcí

Přes třicet týmů a firem se přihlásily do soutěže Czech IoT Summer Jam 2016, která má za cíl vytvořit funkční aplikace pro takzvaný internet věcí. Čas pro přihlášení dalších zájemců je do 31. října. Na dnešním setkání s novináři to řekl Peter Németh, specialista pro analýzu trhu Českých radiokomunikací, které jsou jedním z pořadatelů soutěže.

Chytrá zařízení schopná komunikovat pomocí datového toku se začínají uplatňovat například v lékařství nebo průmyslu. Využití potenciálu moderních technologií pro běžné každodenní využití se ale zatím spíše hledá. Největším oříškem je najít takové využití, které by mělo obchodní potenciál, který je předpokladem dalšího rozvoje, uvedl David Kesl z poradenské společnosti EY.

Smyslem soutěže je tak vybrat životaschopný projekt, který pořadatelé na své náklady uvedou do praxe. Přihlásit se se svým nápadem může každý, kdo pro své řešení dokáže využít datový přenos pomocí technologie LoRa vytvořený Českými radiokomunikacemi.

V současnosti se běžně využívají nositelná chytrá zařízení, jako jsou chytré hodinky, prosazují se ale i čidla, která jsou schopná v objektu hlídat například teplotu, vlhkost vzduchu a podobně. Do budoucna se chystá využití internetu věcí v dopravě, kde by tyto technologie mohly hlídat například opotřebení vozidel, nebo evidovat volná parkovací místa ve městech.

Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele planety.

České Radiokomunikace provozují síť pozemních vysílačů pro šíření televizního a rozhlasového signálu. Vedle toho provozují vlastní datová centra a disponují vlastní optickou páteřní sítí.

Exit mobile version