Praha prověří smlouvy své technologické firmy, audit odhalil nesrovnalosti

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Pražský magistrát nechá na základě provedeného auditu prověřit, zda mu s ohledem na auditory nalezené nesrovnalosti ve smlouvách s městskou firmou Operátor ICT (OICT) nevznikl nárok na náhradu škody či smluvní pokuty. Tento týden to schválili radní města a situaci v noci na dnešek projednali na popud opozičního ANO i zastupitelé. OICT je městská akciová společnost, která má na starosti projekty v IT či kartu MHD lítačka.

Audit se zaměřil na vybrané smlouvy, které magistrát s OICT uzavřel od roku 2018 napřímo bez tendru prostřednictvím takzvané in-house spolupráce, kterou může veřejný zadavatel využít u svých firem. Podle auditu, který má ČTK k dispozici, chybělo na straně magistrátu vyhodnocování plnění smluv, a dokonce kvůli tomu hrozí i riziko, že město platilo za stejné služby dvakrát.

Za závažná označil zjištění obsažená v auditu Radomír Nepil (ANO). „Třeba duplicitní plnění je jedno z nejzávažnějších provinění, které primárně řeší policie,“ řekl. Radní pro informatiku Daniel Mazur (Piráti), který má firmu na starosti, k tomu řekl, že zatím není jasné, zda skutečně byla některá práce zaplacena dvakrát. To podle něj magistrát teprve prověří a zároveň připraví úpravy smluv na základě doporučení auditorů.

Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že audit podle něj odhalil především pochybení na straně úřadu. „V takovém případě bych byl rád, aby podobný audit proběhl na všech in-housových službách, které máme s našimi stoprocentně vlastněnými společnostmi,“ řekl. Zastupitelé nakonec na návrh předsedy klubu Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Tomáše Portlíka (ODS) s ohledem na pozdní hodinu projednávání auditu přerušili a odložili na jednání po prázdninách.

OICT, původně Operátor opencard, je městská akciová společnost, která vznikla pro řešení problémů s kartou opencard. Následně město portfolio její činnosti rozšířilo a upravilo název. Dnes má na starosti provoz karty MHD lítačka i další projekty v IT.

Exit mobile version