Ceny paměťových čipů DRAM od 20. února stouply o více než 6 %.
Mnoho zaměstnanců po celém světě nyní pracuje z domova, aby pomohli zpomalit šíření onemocnění způsobeného koronavirem. S tím, jak se mění způsob práce, ale prudce narůstá poptávka po laptopech, síťovém periferním zařízení a souvisejících součástech, jako jsou čipy. Firmy se totiž snaží rychle vybudovat virtuální kanceláře. Mnoho firem kvůli poklesu poptávky a předpokládanému hospodářskému propadu také stáhlo dosavadní odhady vývoje hospodaření. Výkon prodejců elektroniky a výrobců čipů však naznačuje, že tyto firmy budou těžit ze změny pracovní kultury, poznamenala agentura Reuters.
Vlády i firmy po celém světě v posledním měsíci žádají lidi, aby zůstali doma. Jižní Korea, která je domovem největšího výrobce čipů na světě, firmy Samsung Electronics, ale hlásí zhruba za stejné období nárůst vývozu polovodičů o 20 procent.
Poptávka by podle analytiků měla pokračovat v růstu, protože téměř jednomu ze tří Američanů bylo nařízeno, aby zůstal doma. Itálie, která má už téměř 5500 úmrtí kvůli onemocnění způsobenému koronavirem, zakázala cestování v rámci země.
„Jak stále více lidí kvůli tomu onemocnění pracuje a učí se z domova, roste poptávka po internetových službách, což znamená, že datová centra potřebují kvůli přenosu kabely s vyšší kapacitou,“ uvedl analytik společnosti Cape Investment & Securities Pak Song-sun.
Jihokorejský ministr obchodu agentuře Reuters řekl, že zájem o cloudové služby zvýšil prodej serverových čipů. Růst práce z domova za pomoci internetu v USA a v Číně je pak hlavním motorem obrovské poptávky po serverech.
V Japonsku hlásí vysokou poptávku, kterou dává do souvislosti s prací z domova, výrobce laptopů Dynabook. Konkurenční společnost NEC odpověděla na růst práce z domova některými funkcemi, například výkonnějšími vestavěnými reproduktory. Australský prodejce elektroniky JB Hifi pak v posledních týdnech zažívá růst poptávky po základních produktech souvisejících s přípravou na šířící se koronavirus, jako jsou například přístroje na podporu práce z domova či domácí spotřebiče, a to jak od firemní, tak od drobné klientely.
Poptávku po čipech táhne podle analytiků Čína, protože poskytovatelé cloudových služeb, jako je Alibaba Group Holding, Tencent Holdings a Baidu, rychle reagují na snahu vlád omezit šíření viru. „Cloudové firmy otevřely své platformy, aby umožnily novým i současných zákazníkům využít více zdrojů zdarma k udržení provozu,“ uvedl analytik firmy Canalys Yih Khai Wong.
Výstavba cloudové infrastruktury v Číně také přispěla k růstu cen čipů. Ceny paměťových čipů DRAM od 20. února podle společnosti DRAMeXchange stouply o více než šest procent. Analytici banky UBS minulý týden předpověděli, že průměrné smluvní ceny za čipy DRAM stoupnou ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním o deset procent, z toho ceny serverových čipů o více než 20 procent. Očekává také o něco nižší odbyt čipů DRAM, než bude poptávka, a to až do třetího čtvrtletí 2021. Poptávka od serverových zákazníků by letos i příští rok měla podle odhadů stoupnout o 31 procent.
Obavy z přerušení dodávek také přispívají k růstu cen. Továrny se sice nezavírají a výroba pokračuje jako dosud, zvyšuje se ale poptávka a lidé se obávají, zda bude dostatek paměťových čipů. Proto chtějí mít dostatečné zásoby, dodal analytik Andrew Perlmutter ze společnosti ITRenew.
V anketě skupiny IPC International uskutečněné minulý týden zhruba 69 procent výrobců elektroniky naznačilo možné zpoždění dodávek v průměru o tři týdny. Polovina z nic očekává, že podnikání se vrátí k normálu do července.