Objem, v němž se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá.
Investiční skupina PPF získala v rámci zrychleného odkupu akcií podíl 90,01 procenta v operátorovi O2, a chystá se proto iniciovat stažení těchto cenných papírů z pražské burzy. Před středečním vyhlášením zrychleného odkupu skupina ovládala 83,58 procenta akcií operátora. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
Navýšení podílu PPF Telco na základním jmění O2 CR se odehrálo metodou takzvaného zrychleného odkupu 19,353.910 akcií za maximální cenu 264 korun za jednu. Šlo o první transakci tohoto druhu na tuzemském kapitálovém trhu.
Zrychleného odkupu akcií se mohli zúčastnit pouze kvalifikovaní investoři. Ti akcionáři O2, kteří nejsou kvalifikovaní investoři, budou moci své akcie prodat skupině PPF v rámci následné nabídky povinného odkupu dle platných pravidel.
„Jako držitel podílu na základním kapitálu O2 CR více než 90 procent oznamuje PPF záměr iniciovat v souladu se zákonnou normou nucený přechod (tzv. povinný odkup) všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora na společnosti ze skupiny,“ uvedla PPF ve zprávě.
PPF se několik let věnuje rozvoji svých telekomunikačních aktivit na trzích střední a jihovýchodní Evropy prostřednictvím provozovatelů infrastruktury a operátorů. S tím souvisí průběžné vyhodnocení optimální formy vlastnictví a financování jednotlivých aktiv. Rozhodnutí PPF nabídnout zrychlený odkup akcií O2 CR reflektuje podle mluvčího Leoše Rouska fakt, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 9,3 milionu korun, což odpovídá tržní likviditě velmi malého akciového titulu, nikoli společnosti kotované na hlavním trhu pražské burzy.
Transakce s akciemi O2 CR v objemech na úrovni alespoň desítek milionů korun, což by odpovídalo významu této společnosti, jsou tak nyní v běžném obchodním režimu neuskutečnitelné, uvedla skupina. Pro srovnání v roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 134 milionů korun. O pět let později klesl na 33 milionů korun.
PPF tak prostřednictvím zrychleného odkupu umožnila kvalifikovaným investorům, aby své akcie v O2 CR mohli odprodat najednou. Současně si prodávající zachovají svůj nárok na výplatu dividendy O2 CR ze zisku za rok 2020 a částky odpovídající snížení emisního ážia. Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu.
Díky nabytí většího než devadesátiprocentního podílu na základním kapitálu a hlasovacích právech v O2 CR může společnost PPF Telco požádat valnou hromadu akcionářů O2 CR o schválení povinného odkupu zbývajících minoritních akcií O2. Cílem povinného odkupu je nucený přechod všech akcií ve vlastnictví ostatních akcionářů O2 CR na společnost PPF Telco.
Do PPF Telco již patří 100 procent největšího majitele telekomunikační infrastruktury CETIN. O2 nabízí telekomunikační a internetové služby v pevné a mobilních sítích 5,97 milionu mobilních klientů a 855.000 uživatelů internetu. Operátor loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 5,85 miliardy korun. Výnosy stouply o 2,6 procenta na 39,77 miliardy korun.
Skupina PPF je aktivní v 25 zemích. Investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Skupina vlastní aktiva ve výši 39,7 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 94.000 lidí.