Povolování výstavby některých základnových stanic sítí elektronických komunikací by mohlo být snazší. Vyplývá to z pozměňovacích návrhů k vládní novele, jejichž schválení dnes doporučil Sněmovně její hospodářský výbor. Vládní předloha upravuje například rozhodování sporů mezi klienty a operátory.
Hospodářský výbor na návrh předsedy Ivana Adamce (ODS) prosazuje, aby se při povolování základnových stanic do výšky 50 metrů neposuzoval zásah do krajinného rázu. Takové stavby by nevyžadovaly souhlas orgánu ochrany přírody. Ministerstvo pro životní prostředí označilo úpravu ve svém stanovisku za neakceptovatelnou. „Zcela nepřijatelný je pak návrh pro zvláště chráněná území,“ sdělilo. Základnové stanice by bylo možné podle dalšího Adamcova návrhu stavět také na lesních pozemcích, pokud by nezabraly víc než 100 metrů čtverečních.
Většina členů výboru navíc podpořila úpravu Marka Nováka (ANO), podle které by bylo možné stanice stavět navzdory nesouladu s územním nebo regulačním plánem obce, a to včetně souvisejícího elektrického a optického vedení. Nepřihlíželo by se k té části územně plánovací dokumentace, která výstavbu základnových stanic mobilních sítí zakazuje, či omezuje. Podle ministerstva pro místní rozvoj by byla taková výjimka „nedůvodná a nevyvážená ve vztahu k ostatním (stavebním) záměrům“. Povolování staveb sítí elektronických komunikací by se mohlo podle doporučení výboru přesunout na Adamcův návrh z nejnižšího stupně stavebních úřadů na obce s rozšířenou působností.
Vládní předloha by měla přinést plošný zákaz marketingu prostřednictvím jakékoli hlasové komunikační služby, tedy nejen telefonické, s výjimkou případů, kdy s tím volaný souhlasil. Hospodářský výbor doporučil podle návrhu Vojtěcha Munzara (ODS) toto zpřesnění vypustit.
Český telekomunikační úřad by měl podle vládní novely rozhodovat vedle účastnických sporů, které se týkají dluhů za volání, krátké textové zprávy a data, i spory vyplývající z dalších služeb poskytovaných operátory. Jde například o platby za prodej, pronájem, instalaci a pronájem zařízení, o aktivační poplatky i o platební transakce za různé služby provedené prostřednictvím operátora, jako jsou například dárcovské textové zprávy. Takové spory nyní rozhodují soudy.
Novela má rovněž pomoci zamezit případům takzvaného spoofingu, tedy situací, kdy volající s cílem získat neoprávněně cizí finanční prostředky nebo osobní data napodobí číslo zejména bankovní instituce. Telekomunikační úřad má novelou dostat povinnost zveřejnit na svém webu seznam závadných internetových stránek, které byly zablokovány na základě jiných právních předpisů. Norma má rovněž zpřesnit pravidla pro odposlechy a jejich uchovávání.