Pražští kriminalisté zadrželi během týdne sedm lidí podezřelých ze zneužití platebních karet při obchodování na internetových bazarech. Podle policie si při více než 150 případech zneužití karet přišli na 800.000 korun. Všichni podezřelí jsou cizinci, nyní jsou ve vazbě a za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku jim v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi, uvedl dnes na webu policejní mluvčí Richard Hrdina.
Podle něj většinu podezřelých policisté zadrželi poté, co postupně vybírali z bankomatů větší částky z účtů poškozených.
Počáteční jednání podvodníků, kteří se o koupi zboží inzerovaného na bazarovém portálu přihlásí jako zájemci, přitom vypadá podle mluvčího na standardní průběh obchodu. Když ale dojde na placení, podvodný zájemce nabídne poslání peněz na účet přes platební bránu známé společnosti a zašle prodávajícímu odkaz na jím vytvořené podvodné internetové stránky společnosti. Údaje o platební kartě, které pak prodávající vyplní, jdou tak přímo k podvodníkům, kteří v mobilní aplikaci udělají kopii platební karty, se kterou začnou ihned vybírat peníze prodávajícího, popsal jednání podvodníků mluvčí.
Celý systém podle něj funguje tak, že ze zahraničního call centra, které monitoruje velké bazarové servery na českém území, předávají informace o prodávajících svým lidem v terénu, kteří pak komunikují s prodávajícími. Z vybraných peněz si poté nechají svou část a zbytek se vrací do call centra, uvedl mluvčí a doplnil, že tito podvodníci komunikují jen přes datové připojení, je proto velmi složité na takové případy přijít.
„Tento problém by však nevznikl, pokud by si poškození střežili své platební údaje a v žádném případě nezadávali při prodeji na internetu svá čísla karty, CVC kódy a už vůbec nikdy PIN kód, který slouží jako finální klíč k výběru,“ zdůraznil mluvčí.