Policie v Paříži zatkla šéfa komunikační platformy Telegram Pavla Durova (aktualizováno)

Francouzská policie zatkla v sobotu večer na letišti u Paříže zakladatele a šéfa komunikační platformy Telegram Pavla Durova. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to uvedla televize TF1. Ruské velvyslanectví ve Francii dnes podle agentury TASS uvedlo, že požádalo o konzulární přístup k Durovovi, a vyzvalo k respektování jeho práv.

Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství. Zatčen byl v sobotu kolem 20:00 SELČ na ploše letiště Le Bourget, kam přicestoval svým soukromým letounem z Ázerbájdžánu.

Francouzské úřady na Durova podle TF1 vydaly zatykač v souvislosti s nedostatečným moderováním obsahu na síti Telegram. Nástroje, které Durovem vedená platforma nabízí, z něj podle francouzských orgánů činných v trestním řízení dělají spolupachatele obchodu s drogami, pedofilních trestných činů a podvodů.

Agentura Reuters uvedla, že společnost Telegram se zatím ke zprávě televize TF1 nevyjádřila. K zatčení Durova se zatím nevyjádřila ani francouzská policie či ministerstvo vnitra.

„Když se v médiích objevila zpráva o zadržení Pavla Durova, okamžitě jsme požádali francouzské úřady o objasnění důvodů a požadovali zajištění ochrany jeho práv a poskytnutí konzulárního přístupu. Francouzská strana se ale zatím vyhýbá spolupráci,“ uvedlo ruské velvyslanectví v Paříži. Ruští diplomaté jsou podle něj v kontaktu s Durovovým právníkem.

Durov, rodák z Petrohradu, Rusko opustil v roce 2014. Krátce předtím odmítl přistoupit na požadavky, aby uzavřel opoziční skupiny na sociální síti VKontaktě, kterou také založil a později prodal. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na 15,5 miliardy dolarů (téměř 347 miliard Kč).

V souvislosti s platformou Telegram Durov říká, že některé vlády se na něj snaží tlačit, aby zůstala „neutrální“ a nebyla „hráčem v geopolitice“. Telegram, který je vlivný zejména v Rusku, na Ukrajině a dalších zemích bývalého Sovětského svazu, má v současnosti 900 milionů aktivních uživatelů, píše Reuters.

Telegram se po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stal hlavním zdrojem informací, které znepřátelené strany zveřejňují o vývoji konfliktu. Reuters podotýká, že obsah na telegramových kanálech bývá někdy zavádějící a brutální. Platformu jako jeden z hlavních komunikačních nástrojů používá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jejím prostřednictvím své informace šíří i Kreml, ruská vláda nebo ruští váleční blogeři. Pro Rusy jde o jedno z mála míst, kde se mohou dostat ke zprávám o dva a půl roku trvající válce.

Ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov a další ruští politici v souvislosti s Durovovým zatčením obvinili Francii, že se chová jako diktatura. Stejné kritice čelilo Rusko, když kladlo Durovovi požadavky v roce 2014, píše Reuters.

„Někteří naivní lidé stále nechápou, že když hrají více či méně viditelnou roli v mezinárodním informačním prostoru, není pro ně bezpečné navštěvovat země, které směřují k totalitní společnosti,“ napsal Uljanov na síti X.

Nezávislý kandidát na prezidenta Spojených států Robert F. Kennedy mladší, který v pátek vzdal boj o Bílý dům, v reakci napsal, že potřeba bránit svobodu slova „nikdy nebyla naléhavější“.

Miliardář a majitel sítě X Elon Musk po zprávách o zatčení Durova uvedl: „V Evropě je rok 2030 a vás popraví za to, že olajkujete meme.“

Někteří ruští blogeři podle agentury Reuters vyzvali na dnešní poledne k protestům před francouzskými ambasádami ve světě.

Exit mobile version