Podmínky aukce, zejména v části tzv. národního roamingu, se jeví jako deformující trh…
Navržené nové podmínky aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G mohou být v rozporu s evropským právem a představovat nepovolenou podporu. Vyplývá to z posudku právní kanceláře Squire Patton Boggs pro Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS).
Český telekomunikační úřad návrh zveřejnil v pondělí, kdy zahájil veřejnou konzultaci. Operátoři a další subjekty nyní mají měsíc na podání připomínek. Podmínky mimo jiné obsahují povinnost majitelů kmitočtů poskytnout novému operátorovi národní roaming nebo zveřejnit referenční nabídku pro virtuální operátory.
„Podmínky aukce, zejména v části tzv. národního roamingu, se jeví jako deformující trh a mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu,“ uvedla partnerka kanceláře Squire Patton Boggs Hana Gawlasová.
Z posudku vyplývá, že zejména podmínky národního roamingu mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu v rozporu s národními i evropskými právními předpisy. Národní roaming totiž zajistí téměř okamžitý cenově regulovaný přístup k celostátnímu pokrytí a plnému výkonu sítě bez podstatných investic a bez motivace stát se skutečným etablovaným operátorem na trhu.
„APMS připravuje rovněž zadání externího ekonomického posudku, který zanalyzuje dopad na tržní prostředí. Tyto posudky by pak mohly být využity u Evropské komise a dalších orgánů, aby se zabránilo protiprávnímu postupu,“ doplnil výkonný ředitel asociace Jiří Grund. Dodal, že aukce kmitočtů 5G v pásmech 700 a 3400 až 3800 MHz rozhodne o budoucnosti českého telekomunikačního trhu, službách pro české občany, podnikatele i průmysl v nadcházejících 15 letech.
O kmitočty má vedle stávajících operátorů zájem i Nordic Telecom nebo nově energetická firma ČEZ. Spekulovalo se i o Sazka Mobilu.