Podíl zaměstnanců menších firem, kteří používají v práci stolní PC, se letos proti loňsku snížil o devět procentních bodů na 73 procent. Naopak množství uživatelů notebooků v zaměstnání se zvýšilo z 56 na 70 procent. To je více, než je celoevropský průměr, který je 55 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Microsoft.
„Průměrná doba výměny počítače v Česku je šest let. Na to, jak rychle se technologie vyvíjejí, je to příliš dlouhá doba. Se zastaralým automobilem můžete jistě stále jezdit, ale pojedete dlouho, nepohodlně a o bezpečnosti a spotřebě ni nemluvě. S počítači je to stejné. Díky novým zařízením mohou být zaměstnanci mnohem produktivnější, flexibilnější a jejich data jsou navíc mnohem lépe chráněna,“ uvedl ředitel Microsoftu pro malé firmy Ondřej Novodvorský.
Vedle notebooků se zvýšilo i používání chytrých telefonů a tabletů. Podíl chytrých mobilů v práci se zvýšil o 15 bodů na 45 procent, podíl tabletů stoupl o sedm procentních bodů na 19 procent.
„Věřím, že nástup kvalitních zařízení 2v1, tedy notebooků s oddělitelnou či otočnou klávesnicí, bude mít další pozitivní dopad na mobilitu a výkonnost českých pracovníků. Tablety jsou velmi pohodlné v terénu a možnost připojit klávesnici z nich v kanceláři dělá plnohodnotné pracovní zařízení,“ Novodvorský.
Průzkum pro Microsoft realizoval Ipsos Mori. Sběr dat probíhal prostřednictvím 6200 rozhovorů s respondenty ve 20 evropských zemích pracujících ve firmách do 250 zaměstnanců.