Podíl internetové a kabelové televize na šíření televizního signálu v Česku od roku 2022 vzrostl o třetinu na 42 procent. Nejrozšířenější stále zůstává bezplatný terestrický příjem s podílem 52,9 procenta, což je o zhruba jeden procentní bod méně než v roce 2022. Vyplývá to z informací Českých Radiokomunikací (ČRa) na dnešní konferenci Innovation Day.
Podle generálního ředitele ČRa Miloše Mastníka je trendem do budoucna kombinace platforem pro šíření obsahu. „Terestrika má delší budoucnost, než jsme předpokládali. Během 14 měsíců jsme v multiplexu 23 přivítali pět nových kanálů a máme volné ještě tři pozice,“ uvedl Mastník.
Češi loni sledovali televizi podle Hany Friedlaenderové ze společnosti Nielsen přibližně tři hodiny a 40 minut denně. Přibližně 89 procent tvořila živá sledovanost a zbytek odložená. Necelých pět procent domácností sleduje televizní obsah na jiných zařízeních a vůbec nemají televizor.
České Radiokomunikace v současnosti testují lineární vysílání prostřednictvím mobilních 5G sítí, takzvaný 5G Broadcasting. Zároveň zkouší jeho propojení se streamovaným vysíláním prostřednictvím mobilního internetu, což by umožnilo pokrýt výpadky 5G Broadcastingu a zároveň využití nelineárních služeb, tedy například zpětného zhlédnutí pořadů nebo videa na přání. Podle ředitele strategie ČRa Marcela Procházky bude důležité zajistit dostupnost mobilních zařízení, které příjem 5G Broadcastingu umožňují, ať už softwarově nebo prostřednictvím chipsetů. „Chceme do ČR dostat první stovky a tisíce mobilů,“ uvedl.