Podíl firem, které zvýší výdaje na bezpečnost IT, stoupl na 77 %

Přibližně 77 procent českých firem chce v příštím roce zvýšit výdaje na IT bezpečnost, loni to bylo 44 procent podniků. Každá pátá firma přitom navýší rozpočty významně, tedy o víc než deset procent. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy PwC, který udělala v 77 zemích světa.

Více než polovina, 58 procent, českých firem se chce v nejbližších 12 měsících zaměřit na snížení hrozby kybernetických útoků, loni to bylo 32 procent firem. Příští rok by to mělo být poprvé zhruba stejně v porovnání s významnými světovými firmami, ze kterých hodlá navýšit výdaje na IT bezpečnost 57 procent.

„Z našeho každoročního výzkumu víme, že se manažeři českých firem dosud báli kybernetických hrozeb méně než jejich kolegové ve světě a celá tato oblast byla významně podinvestována. Nyní se to konečně vyrovnává a slaďují se i jejich byznysové obavy s ochotou investovat. To v minulosti zpravidla neplatilo a byť si firmy kybernetická rizika uvědomovaly, nebyly ochotny do své bezpečnosti investovat,“ uvedl partner PwC pro kybernetickou bezpečnost Petr Špiřík.

Rozdílný přístup v porovnání se světem zůstává u řízení a snižování digitálních a technologických hrozeb, na které se v České republice chystá 32 procent firem. To je sice o 11 procentních bodů víc než loni, ale méně než ve světě, kde je to 53 procent. Z kyberbezpečnosti tak mají české firmy větší obavy než z inflace nebo třeba geopolitických rizik. Zatímco kyberbezpečnosti chce věnovat pozornost 58 procent firem, inflaci 45 procent a geopolitickým rizikům 32 procent.

Za hlavní riziko v digitálním světě české firmy považují hackerské útoky, následované hrozbami spojenými se ztrátou dat a s vyděračskými ransomware útoky. „Obavy z hackerských a ransomware útoků přitom mají společného jmenovatele a tím je riziko finanční ztráty. Právě přímé úniky peněz a ztráta zákazníků jsou pro české manažery největší kybernetickou hrozbou současnosti následované obavou z úniku klientských či firemních dat a ohrožení dobrého jména firmy,“ sdělil expert PwC na kybernetickou bezpečnost Michal Wojnar. Ve světě je přitom nejvíce rozšířená obava z bezpečnosti cloudu, má ji 42 procent dotázaných proti 23 procentům v ČR.

Důležitou roli v kyberbezpečnosti hrají také regulatorní požadavky, kdy se v současnosti nejvíce hovoří o blížícím se začátku platnosti evropské směrnice NIS2, která se napřímo dotkne několika tisíc velkých českých firem. Česko směrnici převádí ve formě zákona o kybernetické bezpežnosti, návrh projednává Sněmovna. Regulace podle kritiků povede mimo jiné k dodatečným nákladům. Drtivá většina firem v regionu, a to 91 procent, přitom připouští, že právě blížící se regulace jsou akcelerátorem investic do větší bezpečnosti. V tuto chvíli je nicméně na směrnici plně připraveno 16 procent českých firem.

Exit mobile version