Profesor Ross D King a jeho kolegové z University of Manchester popsali konstrukci počítače, který roste spolu s tím, jak provádí výpočty. Pro takový stroj pak samozřejmě výpočetní složitost funguje jinak než pro systémy klasické, ale i než pro počítače kvantové.
Nové zařízení má být počítač typu NUTM – nedeterministický Turingův univerzální stroj (Turing mimochodem také působil na University of Manchester). Základem systému je DNA s její schopnost se replikovat a také dělit molekulu na kratší řetězce. Pokud např. počítač narazí na větvení (kterou cestou labyrintu se vydat), zkopíruje prostě své součásti a každou větev výpočtu nechá řešit jedním subsystémem. Má to být ještě rychlejší než u systémů kvantových, které také „mohou zaujímat více stavů současně“ (což je ale zase nadsázka, protože z toho nevyplývá, jak v superpozici více stavů nají řešení, které nás zajímá).
Výsledky byly publikovány v Journal of the Royal Society Interface. Klíčové má být, že takto rostoucí počítač se vůbec podařilo realizovat i fyzikálně, alespoň v základu.
Zdroj: Sciencemag.cz