Počet útoků vyděračského softwaru na firemní sítě se v srpnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 30 procent. O 12 procent pak narostlo množství druhů aktivních škodlivých programů, které výkupné za odblokování sítě požadují. Vyplývá to z analýzy společnosti Check Point.
Podle Check Pointu je nárůst vyděračských aplikací, tzv. ransomwaru, příznakem relativně snadného masového nasazení, jakmile je nějaká varianta vytvořena. Za růstem stojí také velký počet organizací, které za uvolnění důležitých dat radši zaplatí výkupné. Pro kyberzločince tak jde o lukrativní a atraktivní způsob útoku.
„Společnosti čelí v souvislosti s ransomwarem absurdní situaci. Pokud výkupné nezaplatí, mohou přijít o důležitá data a cenná aktiva. A pokud zaplatí, jen povzbudí kyberzločince, aby dále využívali tuto lukrativní útočnou metodu. Organizace proto potřebují zastavit škodlivé programy už v předinfekční fázi,“ uvedl Nathan Shuchami z Check Pointu.
Česká republika na žebříčku četnosti kybernetických útoků klesla o 12 míst na 88. pozici a posunula se tak mezi bezpečnější země. Slovensko se umístilo stejně jako v červenci na 77. pozici. Například Litva si výrazně pohoršila, když se přesunula z 81. na 39. pozici. Na prvním místě se v indexu hrozeb umístila druhý měsíc za sebou Paraguay.