Počet kybernetických incidentů byl v lednu podprůměrný, NÚKIB jich eviduje 17

Zdroj: Pixabay

Počet kybernetických incidentů byl v ČR v lednu podprůměrný, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jich eviduje 17. Úřad o tom informoval na svém webu. Měsíční průměr je za posledních 12 měsíců lehce přes 20 kybernetických incidentů, v prosinci jich bylo 16. Za celý loňský rok eviduje úřad 268 kybernetických incidentů, meziročně o šest víc.

Úřad rozlišuje kybernetické incidenty mimo jiné podle závažnosti, 16 jich v lednu spadalo do kategorie méně významné, jeden do kategorie významné. Pokud jde o typy, hlavní kategorií kybernetických incidentů zůstala i v lednu dostupnost. Šlo o 11 incidentů, kdy úřad evidoval devět DDoS útoků a dva výpadky služeb. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda v únoru 2022.

Dále úřad evidoval tři incidenty v kategorii průnik a například i jeden ransomwarový útok. „V současnosti není známo, kdo za tímto útokem stál. Z analýzy nicméně vyplynulo, že vstupním vektorem útočníků bylo zneužití lidského faktoru. Zasažený subjekt se v důsledku zjištění rozhodl investovat více finančních zdrojů na školení zaměstnanců,“ uvedl úřad.

Za celý loňský rok NÚKIB evidoval 268 kybernetických útoků, meziročně o šest více. Zvýšený počet kybernetických incidentů úřad registroval o letních prázdninových měsících, kdy jich bylo v každém z měsíců více než 30. Rekordním měsícem byl říjen se 47 kybernetickými incidenty, kdy šlo o nejvyšší počet evidovaných incidentů za jeden měsíc od začátku jejich sledování.

Exit mobile version