Oracle v chystané verzi svého prostředí JDK 9 omezí podporu pro vývoj javových aplikací spouštěných v rámci plug-inu v prohlížeči (applety). Posléze (v dalších verzích JDK/JRE) bude podpora pro javové aplikace na úrovni plug-inu zrušena úplně. Verze JDK 9 se nachází ve stadiu beta testů, finální podoba má být uvolněna v září.
Krok Oraclu následuje poté, co byl byl plug-in odstraněn z výchozích verzí většiny prohlížečů a v Chrome přímo zakázán, přičemž v MS Edge není vůbec obsažen. „Vestavěný obsah“, ať už jde o Flash, PDF, Silverlight nebo právě Javu, byl vždy zdrojem bezpečnostních rizik a mnoho zero day útoků se realizovalo právě tímto způsobem. Oracle doporučuje vývojářům přejít na technologii Java Web Start, která na straně klienta žádný plug-in nevyžaduje. Jinak hrozí, že mimo speciální prostředí (intranety, vyhrazené speciálně nakonfigurované prohlížeče apod.) by aplikace v Javě byly pro uživatele nefunkční.
Javové applety v prohlížeči za sebou mají dlouhou historii sahající až cca do roku 1996, kdy technologii firmy Sun Microsystems začal podporovat tehdejší Netscape Navigator. Tehdy šlo o jeden z mála způsobů, jak do prostředí webového browseru dostat bohatší funkcionalitu desktopových aplikací. Později pro interaktivní aplikace (včetně her) v prohlížeči hrály podobnou roli technologie Flash, Silverlight a dynamické HTML, ve verzi HTML 5.0 by už mělo postačovat samotné HTML.
Javu si brzy po Netscapu licencoval také Microsoft a kvůli její implementaci se pak se Sunem dlouhou dobu soudil. V roce 2006 Sun uvolnil Javu jako open source. Dnes je platforma Java, respektive její implementace v Androidu, předmětem soudních sporů mezi Oraclem (který koupil Sun v roce 2010) a Googlem.
Viz také: Oracle: Android Googlu vygeneroval příjmy ve výši 31 miliard dolarů.
V květnu loňského roku při 20. výročí Javy Oracle oznámil, že tento jazyk/platformu používá 9 milionů vývojářů a Java je obsažena v 7 miliardách zařízení.