Plzeňský kraj chce být silným polovodičovým regionem ve vývoji čipů v EU

Pixabay License

Plzeňský kraj a Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) budou společně usilovat o vznik vyspělého takzvaného polovodičového regionu. Chtějí být součástí týmu ze zemí EU orientovaných na vývoj a produkci čipů, které Evropa považuje za strategická aktiva od covidové pandemie, kdy dodávky z Asie selhávaly. Základem bude univerzitní výzkumné centrum v Plzni za tři až pět miliard korun, které má podpořit místní firmy a přilákat investory. Vedení univerzity a hejtmanství podepsala smlouvu o strategické spolupráci v oblasti výkonové elektroniky a polovodičích. ČTK to dnes řekla Kateřina Dobrovolná z rektorátu ZČU.

„Výsledky výzkumu budou v praxi využívat průmysloví partneři v regionu. Nové i současné podniky budou mít přístup k inovativním technologiím a možnostem jejich komerčního využití. Otevřou se významné zakázky pro regionální subdodavatele,“ uvedla.

EU podporuje vývoj, výrobu a aplikace polovodičových technologií a hlavně čipů. Subvencí přes 43 miliard eur (více než bilion korun) chce zdvojnásobit podíl EU na světovém trhu s polovodiči na 20 procent do roku 2030. Návazná Národní polovodičová strategie ČR, která je v meziresortním připomínkovém řízení, usiluje o vybudování domácího výzkumného a výrobního zázemí.

„ZČU na to reaguje výzkumnými plány i studijními programy,“ řekla Dobrovolná. Na univerzitě podle ní vznikne unikátní výzkumná a vývojová kompetence ve výkonové elektronice a polovodičích s odborníky a špičkovou infrastrukturou.

„Vedení ZČU koná v této věci řadu kroků – například nedávné spojení sil s dalšími českými univerzitami ve vzdělávání, výzkumu a vývoji pro zajištění českého polovodičového průmyslu,“ uvedl rektor ZČU Miroslav Lávička. Pražské ČVUT, brněnské VUT a ZČU podepsaly v září v Plzni memorandum a chtějí vytvořit silnou základnu, jež pomůže řešit výpadky výroby čipů, které v pandemii silně pocítily evropské automobilky, letectví, zdravotnictví a energetika.

Spolupráce s krajem podle něj umožní propojit průmysl v regionu a zajistit jeho další rozvoj. „V pokročilé fázi je přihláška Plzeňského kraje do Evropské aliance polovodičových regionů ESRA, kde za Českou republiku už působí například Jihomoravský kraj. Podpis smlouvy se ZČU zapadá do celého konceptu,“ řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

ZČU podle děkana fakulty elektrotechnické Zdeňka Peroutky schválila program Budoucí výkonová elektronika a polovodičové technologie 2035+ a zažádá o dotace tří až pěti miliard korun, za něž do deseti let vybuduje špičkové vědecko-výzkumného pracoviště. „Činnost zaměříme na nové výkonové elektronické technologie s aplikacemi v dopravě, energetice, zdravotnictví a průmyslu včetně speciální robotiky a pokročilých výrobních technologií,“ řekl. Podle Lávičky dělá ZČU vše pro to, aby plzeňská aglomerace přitáhla významnou zahraniční firmu. Peroutka řekl, že investoři zájem mají a teď je nutné dohodnut kromě krajské ještě podporu státu a města, protože jde o vysoké investice.

ČR zaujímá podle rektora VUT Ladislava Janíčka v oblasti polovodičů šesté místo v Evropě a patří mezi klíčové hráče hlavně v navrhování čipů. „Je respektovaným dodavatelem v řadě aplikací – elektronové mikroskopii, automobilovém průmyslu a výkonové elektronice,“ dodal.

Exit mobile version