Piráti kritizují plán OSA vybírat peníze za dovezené chytré telefony

Opoziční Piráti kritizují možný poplatek za chytré telefony dovážené do Česka, který chce vybírat Ochranný svaz autorský (OSA). Svaz před týdnem uvedl, že podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) by se měla dosavadní výjimka vztahovat pouze na jednoduché tlačítkové telefony. O poplatku se chystá jednat s dovozci telefonů. Piráti se kvůli tomu obrátili na ministra kultury Martina Baxu (ODS), po kterém žádají, aby proti plánu zakročil.

„Ministerstvo kultury vyčká na finální pravomocné rozhodnutí soudu v této věci a pak zváží další postup. V tuto chvíli považujeme za předčasné předjímat další vývoj,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Jana Malíková.

OSA minulý týden uvedl, že podle rozhodnutí NS ve sporu svazu s Vodafonem náleží autorům hudby a dalším uměleckým profesím poplatky z dovezených chytrých telefonů, které lze využívat k ukládání, sdílení a kopírování hudby, filmů, obrázků nebo knih. „Dosavadní výjimku pro mobilní telefony, kterou zavedla v roce 2006 vyhláška ministerstva kultury, je třeba vykládat v souladu s technologickým vývojem tak, že se vztahuje pouze na jednoduché tlačítkové telefony,“ informoval svaz.

Nárok na náhradní autorskou odměnu nevzniká používáním chytrého telefonu uživatelem, uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček. „Odměnu hradí již dovozce telefonů z každého dovezeného přístroje do ČR, což už řadu let mnoho dovozců respektuje,“ dodal. OSA chce jednat s dovozci, kteří se dosud argumentačně opírali o výjimku pro mobilní telefony, řekl.

Podle Pirátů by mohly kroky OSA vést ke zdražení mobilních telefonů, což nakonec zaplatí koncoví uživatelé. Poplatek by měl činit asi 1,5 Kč za GB, maximálně 90 korun za jeden telefon. Po jeho zavedení by mohl svaz dostat až 225 milionů korun ročně oproti 87 milionům vybraným loni z poplatků za paměťová zařízení, uvedli Piráti.

„Je absurdní, že OSA chce od lidí vybírat poplatky na základě zdůvodnění, že si lidi na telefony kopírují hudbu od skladatelů zastupovaných OSA. V telefonech máme přece hlavně vlastní fotky a videa,“ řekl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Od Baxy chce vysvětlení, jak proti „vydřidušským plánům“ zakročí.

Podle Pirátů v současnosti většina lidí využívá placené streamovací služby. „Představa, že telefony slouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, je úplně scestná. Není rok 2005 a nikdo už nenosí po kapsách MP3 s písničkami Michala Davida. Lidé si už dnes platí za služby, které odvádějí poplatky autorům, a další zátěž na koncové uživatele je nepřijatelná,“ uvedl místopředseda Pirátů Michal Bláha. OSA by podle strany měla změnit přístup a přestat každého člověka považovat za piráta.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv všech hudebních žánrů. Vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům. Na základě recipročních smluv reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v Česku. Ke 31. prosinci 2023 OSA smluvně zastupoval 11.448 nositelů práv, z nichž bylo 8243 autorů, 3034 dědiců a 171 nakladatelů.

Exit mobile version