Organizace by měly usilovat o TechQuilibrium – rovnováhu mezi digitálním a tradičním přístupem

Ředitelé IT (CIO) i jejich podniky musejí reagovat na měnící se prostředí. Podniky, které chtějí v digitální ekonomice a společnosti uspět, by podle analytiků Gartneru měly najít a udržovat tzv. TechQuilibrium – rovnovážný technologický bod, jenž definuje nakolik digitální by podnik měl být, aby byl maximálně konkurenceschopný.
„TechQulibrium pomáhá dosáhnout rovnováhy mezi složitými změnami a extrémy, jimž jsou dnes podniky a organizace vystaveny,“ uvádí Valentin Sribar, senior viceprezident výzkumu Gartner. „CIO by měli společně s ostatními členy exekutivního týmu navrhovat hodnotové propozice, jenž kombinují správný poměr tradičního a digitálního byznysu. Když takové rovnováhy dosáhnou, nalezli TechQuilibrium své organizace. Tento rovnovážný bod se u jednotlivých organizací i odvětví liší – všechny vertikály nemusí být digitalizovány stejným způsobem a ve stejné míře.“
Z průzkumu Gartner CIO Agenda 2020 vyplývá, že podniky dnes mají digitalizováno v průměru 20 % produktů a služeb. Organizacím se zároveň podařilo digitálními technologiemi v průměru zefektivnit 39 % pracovišť, procesů a dodavatelských řetězců. Ti nejlepší dnes ale mají digitalizovánu již více než polovinu provozu.

Analytici doporučují, aby se CIO při hledání a dosahování TechQuilibria soustředili na čtyři klíčové oblasti:
• Rozhodovací procesy v podniku – nalezení rovnováhy mezi rozhodováním lidí a systémů na bázi AI.
• Styl řízení – u CIO dnes převládá reaktivní či defenzivní přístup, při hledání digitálního rovnovážného bodu by měli být ofenzivnější.
• Zákaznická zkušenost (zážitek) – dostat se od teorie k jejímu uskutečnění a udržení.
• Digitální společnost a odpovědnost – zejména hledání rovnováhy mezi přidanou hodnotou dat a jejich odpovědným využíváním (ochranou).

Exit mobile version