Široká škála služeb národní e-infrastruktury CESNET pokrývá potřeby vysokoškolských, vědeckých či výzkumných pracovišť z mnoha různých oborů. Některá z nich vyžadují špičkové připojení k internetu a související služby i na velice nezvyklých místech. Jedním z takových pracovišť je Podzemní laboratoř Josef umístěná ve stejnojmenné štole, která se nachází nedaleko obce Chotilsko na Příbramsku. Připojení pomocí optického kabelu a navazující služby jsou tady k dispozici až 130 metrů pod zemí.
Laboratoř zřídilo Centrum experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT se souhlasem Ministerstva pro životní prostředí. ČVUT je členem sdružení CESNET stejně jako ostatní tuzemské veřejné vysoké školy a pracoviště Akademie věd ČR.
Optický kabel zajišťující vysokorychlostní připojení sem byl spolu s elektřinou zaveden 136 metrů vysokým větracím komínem. Vědci a studenti v rámci realizovaných experimentů ve štole instalují speciální čidla a sondy, které sbírají velké množství dat. Ta pak přes optický kabel odesílají do svých domovských laboratoří, kde je zpracovávají. Připojení k internetu, ale také pokrytí akademickou wifi sítí známou pod názvem eduroam, zajišťuje CESNET. Lidé ve štole Josef tak mají zajištěny potřebné technické podmínky pro svou práci a jsou stále ve spojení s kolegy a spolupracujícími institucemi.