Množství provozních a lokalizačních údajů, které mobilní operátoři ze zákona poskytli policii a dalším oprávněným orgánům, se loni více než zdvojnásobilo na 472.522. Desetinásobně vzrostl počet kladně vyřízených žádostí o informace z provozu datových sítí.
Ve 4461 případech naopak údaje poskytnuty nebyly. Důvodů, proč operátoři žádosti nevyhověli, může být podle Drtiny celá řada. „Například je nemají, uplynula doba, po kterou je mají uchovávat a podobně,“ řekl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Na základě jedné žádosti mohou být předávány informace o provozu mezi více telefonními čísly. O data mohou podle telekomunikačního zákona vedle policie žádat orgány činné v trestním řízení, Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství a Česká národní banka.
„Do statistiky je započítána každá žádost, kterou operátor vyřídil. Pokud se oprávněný orgán obrátí v jedné trestní věci na více provozovatelů, je tato jeho žádost započtena do výkazu u každého z nich. Počet vyžádaných údajů se proto neshoduje s počtem vyšetřovaných trestných činů, v jejichž rámci si oprávněné orgány údaje vyžádaly, neboť metodika vykazování údajů se liší,“ dodal Drtina.
Výkaz neobsahuje informace o odposleších a o záznamu obsahu přenášených sdělení. Operátoři data o provozu ve svých sítích a lokalizační údaje musejí v souladu se zákonem o elektronických komunikacích ukládat po dobu šesti měsíců.
Konkrétnější statistiky jsou zveřejňovány v Analýze o odposleších a záznamu telekomunikačního provozu, kterou zveřejňuje každoročně ministerstvo vnitra.