Americká společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, pracuje na projektu s krycím názvem Strawberry (jahoda). Jeho cílem je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence (AI) překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na interní dokumenty podniku a na zdroj obeznámený s projektem.
„Chceme, aby naše modely AI chápaly svět a rozuměly mu podobně jako my. Neustálý výzkum nových schopností AI je v tomto odvětví běžnou praxí, přičemž sdílíme běžné přesvědčení, že se tyto systémy časem budou zdokonalovat ve svém uvažování,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí OpenAI.
Reuters se v květnu dostal k nedatovanému internímu dokumentu, podle nějž na projektu Strawberry v OpenAI pracuje několik týmů. Cílem je umožnit AI nejen generovat odpovědi na dotazy, ale plánovat dostatečně dopředu, aby se mohla nezávisle a spolehlivě pohybovat po internetu a provádět něco, co OpenAI označuje za „hloubkový výzkum“, tvrdí zdroj. To je něco, čeho velké jazykové modely (LLM) jako ChatGPT dosud nebyly schopny.
LLM umí shrnout hutné a náročné texty a sestavit elegantní jazykové útvary mnohem rychleji než člověk, ale zaostává v řešení jednoduchých logických problémů, které lidé řeší intuitivně, například rozpoznávání logických chyb nebo hraní piškvorek. V tomto případě se modely často uchylují k takzvaným „halucinacím“. Halucinace jsou označení vygenerované odpovědi, která obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace. Může jít rovněž o výsledek nedostatečných, neaktuálních nebo zkreslených trénovacích dat.
Strawberry má být podle zdroje Reuters klíčovou součástí plánu OpenAI tyto problémy překonat. Dokument, ke kterému se agentura v květnu dostala, potom sice popisuje, čeho má projekt dosáhnout, ale ne jak.
Čtyři osoby, které viděly, jak společnost v posledních měsících soukromě komunikuje s vývojáři a dalšími partnery, agentuře Reuters řekly, že OpenAI se blíží k uvolnění technologie s výrazně pokročilejšími schopnostmi uvažování než aktuální LLM jako ChatGPT. Respondenti ale nechtěli být jmenováni, protože nejsou oprávněni obsah komunikace zveřejnit.
Součástí technologie je takzvaný „posttrénink“ generativních modelů AI. To znamená jejich přizpůsobení, aby se mohly dodatečně zdokonalit k výkonu specifických úloh už po základním tréninku na spoustě obecných dat, uvedl jeden ze zdrojů.
Americká nezisková organizace Centrum pro investigativní zpravodajství (Center for Investigative Reporting) na konci června podala žalobu na OpenAI a jejího partnera Microsoft. Vydavatel magazínu Mother Jones a webu Reveal tvrdí, že OpenAI bez souhlasu a nabídky finanční kompenzace využívá jeho obsah.