ČTÚ vydal novelu všeobecného oprávnění č. VO-S/2/07.2005-10, kterým se stanoví podmínky k zajišťování veřejných komunikačních sítí a přiřazených prostředků, ve znění pozdějších změn. Novela označená jako všeobecné oprávnění č. VO-S/2/04.2024-1 stanoví dvě nové podmínky pro zajišťování veřejných komunikačních sítí a při poskytování služeb elektronických komunikací. Cílem nových podmínek je omezit dopady podvodného spoofingu.
První podmínka, účinná od 1. července 2024 zajistí, že na bodech určených pro propojení volání ze zahraničí do České republiky bude prováděna analýza toho, jak je označen volající účastník v signalizační zprávě volání přicházejícího ze zahraničí. Analýza bude vyhodnocovat, zda účastník není označen určitým typem tzv. českého čísla (s předvolbou + 420), a v případě, že ano, nedojde ke spojení volání. Podmínka se aktuálně nevztahuje na mobilní čísla, která se mohou nacházet v roamingu a volání ze zahraničí označená takovým číslem mohou být zcela legitimní.
Druhá podmínka souvisí s vkládáním informace o volajícím účastníkovi do signalizační zprávy a cílí primárně na volání, která jsou originována v České republice. Doplnění zakotvuje pravidla pro to, jakou informaci (telefonní číslo) může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka. Splnění podmínky by mělo zajistit, aby toto označení vždy obsahovalo reálné telefonní číslo provázané s konkrétním účastníkem či službou elektronických komunikací a bylo zpětně dovolatelné. Zamezí se tak situacím, kdy je zde uveden nesmyslný údaj. Tato podmínka je účinná od 1. června 2024.
ČTÚ bude průběžně vyhodnocovat účinnost nových opatření. ČTÚ očekává, že tato regulační opatření pro pevná čísla budou vhodně doplněna samoregulačními opatřeními na straně mobilních operátorů, která by při jejich vzájemné spolupráci měla efektivně minimalizovat útoky zneužívající česká mobilní telefonní čísla.