Obrat sektoru finančních technologií do roku 2030 překročí 1,5 bilionu dolarů

Sektor finančních technologií (fintech) patří mezi oblasti s největším růstovým potenciálem. Zatímco v roce 2021 dosahoval obrat v sektoru 245 miliard dolarů, do roku 2030 vzroste na 1,5 bilionu dolarů, tedy více než 30 bilionů korun. Vyplývá to ze studie, kterou ČTK poskytla mezinárodní poradenská společnost Boston Consulting Group (BCG).

Zatímco dnes se fintech podílí na světových příjmech z finančních služeb dvěma procenty, v roce 2030 to bude sedm procent. Z růstu odvětví přitom bude podle BCG moci těžit také ČR, která má už dnes poměrně vyvinutý fintechový trh a kde se nachází řada nadějných start-upů.

„Česko je v tomto segmentu už dnes středoevropským lídrem, což dokládá i počet nových fintechových start-upů v posledních několika letech,“ uvedla expertka na finanční technologie z BCG Helena Toušková. Důvodem je podle ní velký počet fondů zabývajících se financováním nadějných start-upů či vstřícnější přístup českých bank.

Do roku 2030 bude podle studie fintech tvořit čtvrtinu hodnoty bankovního sektoru, přičemž dnes je to necelá desetina. Největším oborem v rámci finančních technologií zůstanou i v roce 2030 platby, jejich podíl na celkových příjmech se však sníží. V roce 2030 dosáhnou jejich tržby 520 miliard dolarů, a na celkovém obratu se tak budou podílet z jedné třetiny. Dalších 400 miliard dolarů budou generovat úvěry a 200 miliard připadne na pojištění.

Tyto trendy jsou podle BCG viditelné už i v Česku. Například technologické firmy se zaměřením na pojištění (insurtech) v ČR tvoří 14 procent nově založených fintechových firem v posledních pěti letech. Mezi lety 2012 a 2017 to byla čtyři procenta.

Zatímco nyní je největším fintechovým trhem Severní Amerika, do roku 2030 se jím stane s tržbami 600 miliard dolarů region východní Asie a Pacifiku. Růst regionu potáhnou především rozvíjející se země jako Čína, Indie a Indonésie, které těží z toho, že v nich působí největší počet fintechových společností, mají vysoký počet malých a středních podniků a zároveň mají početnou populaci bez dostatečného přístupu k moderním bankovním službám. Zároveň v těchto zemích dorůstá technicky vyspělá mládež, stejně tak jako s technologiemi dobře sžitá střední třída, uzavřela studie.

Exit mobile version