Obrat českých videoherních firem dosáhl 7,52 mld. Kč, meziročně o 6 % více

Obrat českých videoherních studií v minulém roce dosáhl 7,52 miliardy korun, meziročně o šest procent více. Jejich tržby meziročně stagnovaly na 2,1 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli zástupci Asociace českých herních vývojářů (GDACZ). Podle asociace bude celkový odhadovaný obrat českých videoherních studií v letošním roce o jedno procento vyšší. V odvětví pracovalo v Česku 2634 lidí, meziročně o 13 procent více.

„V současné době se globální trend růstu herního průmyslu zpomaluje. Po turbulentní covidové době zaznamenaly pokles herní produkce i další země. Ekonomická a energetická krize se nějakým způsobem projevila také v tomto odvětví, a růst tedy není tak dramatický jako v minulých letech,“ uvedl předseda asociace Pavel Barák. Výrazný růst obratu zaznamenali herní studia v roce 2021, kdy se meziročně zvýšil o 33 procent.

V České republice je 155 herních studií. V minulém roce vzniklo osm nových startupů, oproti roku 2021 to bylo o sedm méně. Více než polovina herních vývojářů fungovala v Praze, jedna pětina v Brně a pět procent ze všech studií sídlilo v Ostravě. Tři čtvrtiny firem měly méně než deset členů. Více než 250 zaměstnanců v herním průmyslu zaměstnávalo jedno procento firem. Na daních firmy odvedly 399 milionů korun, o čtyři miliony více.

V roce 2022 V Česku vzniklo 37 hotových základních her. Zároveň také čeští vývojáři vyvinuli 21 mobilních her volných ke stažení, 21 rozšířením k základním hrám (DLC) a dvě hry vyšly v takzvaném early accessu, tedy v neúplné testovací verzi už vhodné pro hraní.

Téměř celá videoherní produkce byla závislá na vývozu her do zahraničí. Největšími trhy pro Česko byly tradičně hlavně Spojené státy americké. Následovala Velká Británie, Německo, Francie a Čína. Téměř 65 procent všech zaměstnanců pocházelo z tuzemska. Nejčastěji zaměstnávaní cizinci byli z Ukrajiny a USA. V Česku ale na vývoji her pracovala také řada Slováků, Poláků a Nizozemců.

„Videoherní odvětví rozhodně není v žádné krizi. Nezaznamenali jsme žádné masivní propouštění, jako tomu bylo u jiných firem v sektoru informačních technologií. Naopak řada českých společností se ještě rozšířila,“ dodal Barák. Přesto je v odvětví podle něj stále nedostatek pracovníků.

GDACZ je sdružením téměř tří desítek herních studií v ČR. Jejími cíli je pomáhat rozvíjet české odvětví herního průmyslu. Od svého vzniku v roce 2018 iniciovali řadu projektů z oblasti vzdělání, zaměstnanosti, mezinárodní prezentace nebo medializace odvětví. Rozsáhlým průzkumem a sběrem dat mapují celý herní sektor a vydávají a pravidelně aktualizují Studii herního průmyslu. Mezi její členy patří největší a nejúspěšnější studia, jako jsou například Bohemia Interactive, Warhorse Studios či Ashborne Games. Zároveň je ale jejími členy také řada začínajících společností.

Exit mobile version