Češi za tři čtvrtletí nakoupili kryptoměny za zhruba 2,85 miliardy korun, tedy o přibližně 28 procent méně než loni. V září obchody dosáhly 250 milionů korun, což je o čtvrtinu více než ve stejný měsíc loni i letos v srpnu. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
Obchodování stále ovlivňuje vysoká inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Přechodný útlum způsobilo i zdražování energií, které mělo za následek přesun těžby kryptoměn to teritorií s levnější elektřinou.
„Obchodování v září sice bylo silnější než v létě. Stále ho ale ovlivňovala ekonomická nejistota investorů. Cena bitcoinu v posledních týdnech stagnovala na relativně nízké úrovni, což se ale na poptávce příliš neprojevilo,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.
Cena bitcoinu se od začátku roku snížila o 58 procent na současných zhruba 19.500 USD. Na konci března přitom přesahovala 47.000 USD. Podobně Ethereum ztratilo 59 procent a obchodovalo se za 1520 USD.
Během září se bitcoin podle nezávislého experta na kryptoměny a blockchain Igora Pauera obchodoval v poměrně úzkém rozpětí mezi 18.000 a 20.000 USD s krátkodobým průrazem k úrovním kolem 22.500 dolarů. „Objemy obchodování byly vyšší než v předchozích obdobích. Korelace s indexem S&P 500 byla naopak nižší, což by mohlo naznačovat, že bitcoin začne plnit svůj předpokládaný úkol „bezpečného nebe“ vůči standardním aktivům. Stále však předpokládám pravděpodobný průraz na podstatně nižší cenové hladiny v korelaci s možným kolapsem na trzích standardních aktiv,“ dodal Pauer.
Cena etherea po události The Merge, kdy transakce začali namísto těžařů potvrzovat tzv. validátoři, poměrně prudce poklesla z úrovní kolem 1800 USD až na 1300 dolarů. V krátkodobém horizontu Pauer očekává další pokles, v případě pádu ceny bitcoinu i dost výrazný.