Návrh prezidenta Baracka Obamy na regulaci internetových sítí jako veřejné služby by stál americké spotřebitele ročně asi 17 miliard dolarů (382 miliard Kč) navíc.
Podle listu The Wall Street Journal to spočítal přední institut spojený s Demokratickou stranou Progressive Policy Institute (PPI); podle něj by to přitom byl jen jeden z mnoha negativních dopadů návrhu na uživatele internetu. Tyto miliardy dolarů by museli Američané dát na poplatcích, kdyby se prosadil kontroverzní koncept takzvané síťové neutrality, který má bránit provozovatelům sítí v nabízení rychlejšího přenosu za vyšší ceny.
Podle autorů zprávy Hala Singera z PPI a Roberta Litana z prestižního Brookings Institution by uživatelé internetu museli nově platit federální, státní a místní poplatky, které se dosud vybírají z užívání pevných telefonních linek v zájmu zajištění „univerzální obsluhy“. Obamův návrh by stavěl operátory širokopásmových internetových sítí na roveň telefonních společností, které jsou podřízeny zákonu o veřejně prospěšných službách z roku 1934.
“Spočítali jsme, že poplatky vybírané od uživatelů kabelových a bezdrátových širokopásmových sítí by vzrostly o 67 dolarů na státní a 72 dolarů na místní úrovni a roční nárůst federálního poplatku na domácnost by činil ročně 17 dolarů. Když to sečteme, navrhovaná reklasifikace by zvýšila poplatky o nehorázných 15 miliard dolarů navíc k již plánovaným 1,5 miliardy dolarů pro financování programu E-rate (pro subvencování škol a knihoven),“ píše se ve zprávě.
Vyšší poplatky by byly přitom jen dalším z nepříznivých dopadů, které by prosazení návrhu spotřebitelům přineslo. Důsledkem reklasifikace internetových sítí jako veřejných služeb bude podle zprávy „méně investic a pomalejší inovace“.
Obama před měsícem apeloval na Federální komisi pro spoje (FCC), aby zpřísnila regulaci internetových sítí a zakázala jim nabízet rychlý přenos dat za úplatu. FCC letos začala připravovat nová pravidla poté, co odvolací soud v lednu zamítl původní pravidla FCC, která operátorům zakazovala zvýhodňovat některá přenášená data.
Šéf FCC a Obamův přítel Tom Wheeler slíbil, že prezidentovy připomínky zohlední. Upozornil ale na to, že vzhledem k dosavadním soudním rozhodnutím není pravděpodobné, že by Obamovy představy tuhé regulace internetu mohly u soudů projít.