O2 se možná rozdělí zpátky na mobilního operátora a provozovatele pevných linek, tvrdí to alespoň ve svém včerejším exkluzivním článku Hospodářské noviny.
Současné vedení operátora není spokojené s návratností investic, na vině je více faktorů, které sahají od firemní kultury v některých divizích, která má kořeny ještě v dobách Českého Telecomu až po poměrně přísnou regulaci ze strany ČTÚ, která na operátora s výjimečným postavením na trhu dopadá. Právě některým povinnostem vůči konkurenci by se operátor po rozdělení mohl vyhnout, respektive je převést pouze na druhou společnost.
PPF chce rozdělit operátora na firmu, jež by měla zůstat čistým mobilním operátorem a přeprodejcem služeb (styčným nárazníkem pro koncový trh) a druhou společnost, která se má více starat o technologie v pozadí. Druhá firma bude nejspíše zahrnovat správu pevných datových okruhů a datových center (jistá obdoba konkurenčního T-Systems, který však naopak letos prochází slučováním se společností T-Mobile). Teoreticky by mohla společnost spravovat také další infrastrukturu a interní IT, obojí je však dnes již u O2 z velké části outsourcované (a to včetně řady telefonních ústředen).
Jisté je, že druhá společnost nemá poskytovat přímé služby zákazníkům a bude pouze velkoobchodně přeprodávat dalším operátorům. Samotný mobilní operátor by se díky tomu mohl dostat do mírnější kategorie regulace, neboť již nebude mít monopolní pozici v pevných sítích. Nová firma tak nebude například limitována v balíčkování mobilního volání, internetu a televize po pevné lince, jako je dnes kvůli antimonopolním pravidlům.
Těžkou hlavu by mohl mít z rozdělení Český telekomunikační úřad, který čeká v případě dělení kompletní přepracování analýzy trhů a jeho nové schvalování Evropskou komisí.