NXP a Vanguard investují do závodu na křemíkové destičky 7,8 miliardy dolarů

Firmy NXP Semiconductors a Vanguard International Semiconductor investují v Singapuru 7,8 miliardy USD (177,1 miliardy Kč) do společného podniku na výrobu křemíkových destiček pro čipy. Připojily se tak k dalším výrobcům čipů, kteří v Singapuru zřizují továrny s cílem rozšířit si tam výrobní základnu, uvedla včera agentura Reuters.

Tchajwanskou firmu Vanguard podporuje výrobce čipů TSMC. Společnost získá v novém podniku 60procentní podíl a její investice bude činit 2,4 miliardy USD. Podíl NXP v podniku bude 40 procent a investice bude činit 1,6 miliardy USD. Firmy rovněž poskytnou dalších 1,9 miliardy USD na podporu dlouhodobé kapacity závodu.

Stavba závodu by měla být zahájena v druhé polovině letošního roku a počáteční výroba v roce 2027, uvedly firmy. V roce 2029 by měl závod vyrábět měsíčně 55.000 destiček s průměrem 300 milimetrů, což je jeden z běžných standardů v polovodičové výrobě. Budou se využívat především pro výrobu čipů v automobilovém sektoru, dále v mobilních zařízeních, spotřební elektronice a průmyslových výrobcích.

Mluvčí NXP uvedl, že investice je pro firmu jednou z největších. Společný podnik by měl v Singapuru vytvořit zhruba 1500 pracovních míst.

TSMC vlastní ve Vanguard podíl zhruba 28 procent. V úterý společnost TSMC uvedla, že jedná se svými zákazníky o tom, že by v souvislosti se zvýšeným napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem přesunula své výrobní závody na čipy z Tchaj-wanu, i když se může ukázat, že takové rozhodnutí bude těžké realizovat.

Singapur je významným centrem pro výrobu starších čipů. V posledních letech přilákal nové investice, kterým pomohly relativně nízké daňové sazby a geografická blízkost Číny, největšího světového trhu s polovodiči. V roce 2022 oznámila tchajwanská společnost United Microelectronics investici pět miliard USD do nové továrny na výrobu čipů v Singapuru. Smluvní výrobce čipů GlobalFoundries tam loni otevřel závod na výrobu čipů za čtyři miliardy USD.

Exit mobile version