Varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v polovině dubna, podle úřadu zabralo. Instituce na něj zareagovaly, a díky tomu se předešlo výraznějším následkům, řekl dnes ČTK mluvčí NÚKIB Radek Holý. I tak úřad eviduje za posledního čtvrt roku 23 úspěšných kyberútoků. Varování zůstává stále v platnosti.
NÚKIB před hrozbou kyberútoků varoval 16. dubna, podle mluvčího varování zabralo. „Převážná část institucí, kterých se to týkalo, měly zvýšenou pozornost, byly v pohotovostním stavu. Prevence v podobě varování zafungovala, předešlo se výraznějším následkům,“ řekl Holý.
Mluvčí neuvedl, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce jich ale podle něj má nahlášených 23. Šlo o různé typy útoků, kdy zhruba polovinu z nich tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program. Mluvčí uvedl, že část z těchto úspěšných útoků byla namířena do zdravotnictví, mířily ale také do dalších oblastí, které nespecifikoval.
Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí neuvedl. Podle něj by tento údaj byl zavádějící, zdaleka ne všichni úřad o tomto informují.
Varování před kyberútoky je stále v platnosti. „Vyhodnocujeme celou situaci. Jakmile usoudíme, že varování nemá opodstatnění, tak ho odvoláme,“ uvedl mluvčí.
Ve varování v polovině dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.