Počet kybernetických incidentů v Česku byl loni v prosinci podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) podprůměrný. Úřad jich eviduje 12, průměr je zhruba 19 za měsíc. Všech 12 prosincových kybernetických incidentů úřad navíc vyhodnotil jako méně významné. V listopadu úřad evidoval deset incidentů, a to po třech měsících, kdy byl počet incidentů nadprůměrný. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.
V říjnu loni úřad evidoval 27 kybernetických incidentů, nadprůměrné bylo i září s 21 zaznamenanými kybernetickými incidenty, v srpnu jich bylo stejně jako v říjnu. V listopadu pak registrovaných incidentů výrazně ubylo, podprůměrný byl i prosinec. „Ačkoli v prosinci došlo k mírnému nárůstu evidovaných incidentů oproti předešlému měsíci, i nadále byla výsledná hodnota poměrně nízko pod ročním průměrem, který se pohyboval okolo 19 incidentů měsíčně. Stejně jako v listopadu NÚKIB registroval během prosince pouze méně významné kybernetické incidenty, které v roce 2023 tvořily více než čtyři pětiny všech evidovaných incidentů,“ uvedl úřad.
Podobně jako po celý rok, také v prosinci v klasifikaci incidentů dominovala kategorie dostupnosti. Incidenty z této kategorie v roce 2023 tvořily téměř dvě třetiny všech evidovaných incidentů. A stejně jako v uplynulých měsících byly vyšší počty incidentů vedoucí k narušení dostupnosti spojeny s DDoS útoky. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda předloni v únoru.
Počty evidovaných kybernetických incidentů loni byly „ve vlnách“. V lednu jich úřad evidoval nadprůměrný počet 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo 28. Duben se zase vrátil do průměru se 14 evidovanými incidenty. Následující dva měsíce byly znovu nadprůměrné, květen s 19 kybernetickými incidenty a v červnu jich úřad evidoval 22. V červenci jich pak zaregistroval 13.