Počet kybernetických incidentů v Česku byl letos v listopadu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) podprůměrný. Úřad jich eviduje deset, a to po třech měsících, kdy byl počet incidentů nadprůměrný. Všech deset kybernetických incidentů úřad navíc vyhodnotil jako méně významné. NÚKIB o tom informoval na webu.
V říjnu úřad evidoval 27 kybernetických incidentů, nadprůměrné bylo i září s 21 zaznamenanými kybernetickými incidenty, v srpnu jich bylo stejně jako v říjnu. V listopadu registrovaných incidentů podle úřadu výrazně ubylo. „Ačkoli oproti minulým měsícům nedošlo ke snížení DDoS útoků skupiny NoName057, většina z nich nenaplnila kritéria kybernetického bezpečnostního incidentu,“ uvedl NÚKIB. Ruská tzv. hacktivistická skupina NoName057 stála například v září za útoky na stránky českých bank.
Pozitivní trend bylo možné podle úřadu sledovat také co do závažnosti incidentů, kdy za celý listopad úřad registroval pouze méně významné. „V tomto roce se tak jedná teprve o druhý měsíc, kdy byly registrovány pouze méně významné kybernetické incidenty,“ uvedl úřad. Naposledy tomu tak bylo v květnu, předtím v prosinci 2022.
Nadpoloviční většinu registrovaných listopadových kybernetických incidentů podle úřadu opět tvořily ty z kategorie dostupnost. Do ní spadají DDoS útoky a některé provozní výpadky. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda loni v únoru.
Počty evidovaných kybernetických incidentů letos byly „ve vlnách“. V lednu jich úřad evidoval nadprůměrný počet 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo 28. Duben se zase vrátil do průměru se 14 evidovanými incidenty. Následující dva měsíce byly znovu nadprůměrné, květen s 19 kybernetickými incidenty a v červnu jich úřad evidoval 22. V červenci jich zaregistroval 13.