České analýzy podle ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra jasně ukazují, že zdrojem kyberútoků vůči českým státním institucím je Ruskem kontrolovaná skupina APT28. Není také pochyb o zapojení ruské vojenské tajné služby GRU do její činnosti, sdělil Kintr ČTK. Je také nutné podle něj vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním možným útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou nepřípustné.
„Naše národní analýzy jasně ukazují na státem sponzorovanou skupinu APT28 jako na zdroj kybernetických útoků a dlouhodobého škodlivého působení vůči českým státním institucím. Spolu s dalšími bezpečnostními složkami státu a při porovnání s poznatky našich zahraničních spojenců jsme dospěli ke shodným závěrům jako Německo,“ uvedl Kintr.
Není také podle něj pochyb o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do činnosti této skupiny. Uvedl, že tato záměrná, nezodpovědná a vysoce škodlivá činnost ze strany Ruska měla za cíl vážně ohrozit bezpečnost a stabilitu naší země a že je rád, že se jim podařila odhalit a přisoudit.
„Je nutné vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním potenciálním útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou zcela nepřípustné,“ uvedl Kintr. Boj s kybernetickými hrozbami je podle něj nikdy nekončící proces. „Spolu s našimi spojenci budeme i nadále podnikat kroky a přijímat opatření k ochraně naší strategické infrastruktury a odhalování odpovědných útočníků,“ uvedl ředitel.
Některé české instituce byly od loňského roku cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Způsob a jejich zaměření odpovídaly profilu aktivit skupiny APT28, která je spojována s ruskou vojenskou tajnou službou GRU. V prohlášení na webu to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí na základě informací zpravodajských služeb. Česko s mezinárodními partnery zásadně odsoudilo aktivity skupiny APT28, jež podle úřadu dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.