Novela může zrychlit vyřizování stavebních žádostí, věří část úřadů

Stavební úřady většinou vítají možnost vrátit se k systémům pro stavební řízení, které používaly před červencovým spuštěním digitalizace. Umožní jim to novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Některé radnice oslovené ČTK si od změny slibují urychlení vyřizování žádostí. Podle jiných jde jen o legalizaci současného stavu a skutečnou úlevu nepřinese. Nedávná aktualizace nového systému stavebního řízení podle úředníků přinesla jen mírné zlepšení.

S digitalizovanými systémy řízení mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění letos v létě. Prezidentem podepsaná novela jim umožní používat souběžně nový i původní systém do roku 2028. Opatření bývá označované jako technologický bypass.

„Od schválené novely a tzv. bypassu si slibujeme zrychlení práce referentů, a tím i urychlení vyřizování žádostí,“ uvedla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. Možnost opětovně využívat dřívější systémy vítá i brněnský magistrát. „Očekáváme možné zrychlení vyřizování žádostí, což ocení i samotní investoři či stavebníci,“ řekl ČTK jeho mluvčí Filip Poňuchálek. Možnost návratu ke starému, osvědčeném systému vítá i vedoucí odboru stavebního úřadu v Liberci Miroslav Šimek

Jako otevřenou legalizaci dosud mlčky tolerovaného stavu vnímá schválenou novelu stavební úřad karlovarského magistrátu. Žádnou technickou úlevu pro stavebníky či úředníky podle něj nepřinese. „To, že se mohou používat staré systémy pro přípravu podkladů pro nový systém, přičemž obě dvě skupiny systémů jsou považované za těžkopádné a složité, jen znamená, že stavebním úřadům i stavebníkům se práce zkomplikovala a komplikovaná zůstává, místo aby se usnadnila,“ uvedl mluvčí úřadu Jan Kopál.

S rozpaky hodnotí možnost souběžného používaní starého a nového systému stavebního řízení tajemnice kolínského úřadu Monika Pohůnková. „Ve chvíli, kdy jsme se velmi složitě naučili pracovat s ISSŘ, které ale rozhodně není uživatelsky přívětivé a spolehlivé a dokončené, máme šanci se vrátit k původní spisové službě,“ konstatuje. Starý systém ale podle ní na nový stavební zákon dosud nijak nereagoval a chybí v něm například aktualizované vzory.

Nový systém digitálního stavebního řízení nedávno dostal aktualizaci. Vedoucí odboru výstavby a územního plánování benešovské radnice Ivy Tichovské úřad v této souvislosti zaznamenala mírné zlepšení a přidání několika nových funkcionalit. Systém ale podle ní stále trápí výpadky a chyby.

Dílčí zlepšení eviduje po aktualizaci z minulého týdne i mladoboleslavský stavební úřad, podle kterého je upravený ISSŘ pracovně přijatelnější. „Nicméně problémy s krátkodobými výpadky přetrvávají,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Jako mírné zlepšení hodnotí poslední aktualizaci také tajemník olomouckého magistrátu Marek Černý. „Můžeme teď ověřovat a vkládat dokumenty. To je asi jediná pozitivní změna,“ řekl ČTK Černý, podle nějž ostatní závažné nedostatky systému odstraněny nebyly. Největší problémy mají úředníci s doručováním dokumentů, což výrazně komplikuje jejich práci. Stavební odbor magistrátu se proto chystá vrátit ke starému systému, se kterým problémy nebyly. Podle Černého to bude znamenat další finanční náklady, které magistrátu nikdo neproplatí.

Exit mobile version